Müzik Endüstrisi’nde Yeni Yatırımlar

Görülüyor ki gelirlerin artışı müzik endüstrisini kurumsal yatırımcılar ve özel sermaye şirketleri arasında sıcak bir yatırım haline getirdi. Bu büyümenin endüstriye yönelik yatırımlara etkisinin ne olacağını ve yapılan yatırımların endüstriyi ne yöne taşıyacağını ayrıca tartışmak gerekecek.

 

Servis Sağlayıcıların Artan İlgisi

2019 yılının ikinci yarısından sonra Çin’in devi Tencent Music’in Universal Music’in hisselerinin belli bir payını alacağı haberleri sürekli karşımıza çıktı. Aralık ayının son günü Vivendi nihayet Universal Müzik Grubu’ndaki %10 hissenin Tencent Holding liderliğinde bir konsorsiyuma 3 milyar Avro karşılığında verildiğini açıkladı. Böylece anlaşma Vivendi’nin Tencent’i stratejik ortak olarak seçmesinden beş ay sonra imzalanmış oldu. Konsorsiyum, 15 Ocak 2021 tarihine kadar aynı fiyattan %10 ilave hisse daha elde etme opsiyonunu taşıyordu.

 

Yatırım Fonları

Warner Music Group ise Aralık ayının başında Providence (toplam 45 milyar Dolar üzerinde sermaye taahhüdü olan özel sermaye şirketi) ile yapılan ortaklıkla bir yatırım fonu başlatmıştı. 650 milyon Dolar değerinde olan bu yatırım fonu ile çeşitli müzik kataloglarının satın alınacağı, ortaklığa Tempo Müzik Yatırımları adı verildiği ve Providence ortak girişimde sermayenin büyük kısmını tedarik ederken, Warner Music’in yatırım fırsatlarını belirleme ve yönetme becerisini sağlayacağı açıklanmıştı.

 

Sektör İçi Yatırımlar

Son dönemlerde endüstri dışındaki yatırımcıların yanısıra endüstrideki büyük şirketlerin de yatırımlarını artırdığını görüyoruz. Örneğin Warner Music özellikle 2019 yılı başından itibaren Boost adında label grubunun ilginç bulduğu-ki bu sadece müzikle ilgili olmayabilir- yeni girişimleri için 100 bin Dolardan 1 milyon Dolara kadar (genellikle 250.000-500.000 Dolar aralığında kalacak şekilde) start-up yatırım fonu başlatmıştır.

 

Müzik Endüstrisi son 3 yıldır hızla büyüyor. Özellikle dijital alanda streaming iş modelleriyle artış gösteren gelirler sayesinde endüstri kayıplarını hızla telafi ediyor. Görülüyor ki gelirlerin artışı müzik endüstrisini kurumsal yatırımcılar ve özel sermaye şirketleri arasında sıcak bir yatırım haline getirdi. Bu büyümenin endüstriye yönelik yatırımlara etkisinin ne olacağını ve yapılan yatırımların endüstriyi ne yöne taşıyacağını ayrıca tartışmak gerekecek.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Apple Music'in Dört Aylık Ücretsiz Deneme Sürümü

Fotoğraf: Frank Busch