Müzik Endüstrisi’nde 2021 Etkinlikleri

2020’de Covid-19 nedeniyle müzik endüstrisinin bütün festival ve konferans etkinlikleri online olarak gerçekleştirildi. 2021 yılında da eğilim festival ve konserlerin yine online gerçekleştirilmesinden yana gözüküyor.

 

Geçtiğimiz aylarda duyurusunu yaptığımız 25-28 Ocak tarihlerinde gerçekleşecek olan, küresel streaming stratejileri, canlı performans ve canlı stream, çeşitlilik ve uluslararasılık gibi konuların tartışıldığı NY:LON Connect, Music Business Association ve Musically tarafından organize ediliyor. Music Business Association tarafından yapılacak diğer konferanslar ve etkinlikler de online. MBA 2021 yıllık konferansının nasıl düzenleneceğine ilişkin bir açıklama ise henüz yapılmadı.

 

22-25 Şubat tarihleri arasında gerçekleşecek olan tüm uluslararası folk topluluklarının paneller, atölyeler, yakın ilgi ve akran toplantıları, sergi alanları ve network kurmaları için bir araya geldiği 4 günlük sanal etkinlik Folk Allience FAI tarafından organize ediliyor. Yenilik ve yaratıcılık yılında amaç, ev ortamı rahatlığında ve güvenliğinde herkes için topluluk oluşturma ve kariyer gelişimi için bir alan yaratmak olarak tanımlanıyor. Daha önce hiç katılım sağlamamış ve etkinlikten faydalanamamış halk müzisyenleri ve profesyonellerine ulaşılması hedefleniyor. Kayıt ücreti 150 $. Etkinliğe buradan kayıt olabilirsiniz.

 

Tüm yaratıcıları, endüstri liderlerini, hikaye anlatıcılarını, vizyonerleri ve geleceği sıfırdan yeniden tasarlamaya hazır olan herkesi çağıran SXSW bir teknoloji ve eğlence festivali ve 16-20 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek olan özel bir dijital deneyim. Dijital çağda yenilikçi fikirlerin keşfedilmesine olanak tanıyan çok yönlü etkinlik pek çok festival ve konferansı içeriyor. SXSW Online biletleri 249 dolar olarak mevcut.

 

Music Week tarafından düzenlenen Musicweek Tech Summit Sanal Teknoloji Zirvesi ise 31 Mart’ta. Pandemi ile müzik ve teknolojide gelişmelerin geldiği aşama ve bundan sonra neler olabileceği ele alınacak. Kayıt ücreti 52,2 pound.

 

Latin müzik severler ve endüstri profesyonelleri için mükemmel bir yer olarak tanımlanan Alternatif Latin Müzik Konferansı /Latin Alternative Music Conference  4-7 Mayıs tarihlerinde sanal olarak gerçekleştirilecek. Geçmiş LAMC etkinliklerinde, 1.000’den fazla endüstri lideri, endüstri panellerinde, showcaselerde, sergilerde, basın konferanslarında ve ağlarda Stewart Hotel’de bir araya gelmişti. Bu konferansta, eğlence endüstrisinin tüm yönlerinden en büyük Latin isimleri bulunacak. Ücretsiz olan etkinliğe buradan kaydolabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  New York’ta Konserlere Dönüş

 

15-18 Haziran A2IM Indie Week özellikle bağımsız yapım şirketlerine yönelik, bağımsız müziğin küresel etkisini en üst düzeye çıkarmaya odaklanan dört günlük uluslararası bir konferans ve network etkinliği. Bu etkinlik ağlarını genişletmek isteyen bağımsızlar için nihai bir merkez olarak tanımlanıyor. Geçtiğimiz yıllarda 30 ülkeden 1.200 kadar katılımcının bulunduğu etkinlik hibrid (karma) olarak planlanıyor. Karşılıklı görüşmelerin güvenli olmasına yönelik koşulların sağlanması halinde online etkinliklerle birlikte fiziki etkinliklere de yer verilecek.

 

Avrupa Hukuku Akademisi (Academy of Eurpean Law)/ERA’nın eğitim ve etkinlik programları ilk 3 ay online olarak gerçekleşecek. Nisan ve Mayıs aylarında az sayıda yüz yüze programla etkinlikler devam edecek. Koşulların izin vermesi halinde Haziran 2021’den sonra yüz yüze programlara geri dönmeyi planlayan ERA’nın fikri mülkiyet ve patent alanında çeşitli eğitim ve etkinlik programları bulunuyor.

 

Öte yandan dünyaca ünlü yerel müzik festivallerine ilişkin durumun henüz netleşmediği anlaşılıyor. 2021 yılı için ilk açıklamayı yapan Glastonbury Müzik Festivali ne yazık ki ikinci yılında da yapılamıyor. İptal nedeni tam olarak belli değil. Bu yıl 21-25 Ekim tarihlerinde yapılması planlanan dünyaca ünlü Amsterdam Dans Festivali ve bu yılın Dancefair Konferansı için henüz bir açıklama yok.

 

MUSEXPO ise etkinlik tarihini 3-6 Ekim olarak belirlemiş. MIDEM 2021 etkinliğini büyük olasılıkla online olarak sürdürmeye devam edecek gibi görünüyor. 27-31 Ekim’de Porto’da yapılacağı bildirilen WOMEX’in de bu etkinlik için 2021 planı henüz belli değil.

 

Fotoğraf: muzikanaliz