Müzik Endüstrisi ve Covid-19

2019 yılının son ayında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüs/Covid-19 tüm dünyaya yayılmaya devam ediyor. Yayılma hızı oldukça endişe verici ve bulaşma riski çok fazla.

 

 

Tehlikeli Bir Virüs: Covid-19

Covid-19’un bulaşma riskinin katlanarak arttığı göz önüne alındığında önlemlerin kaçınılmaz olduğu anlaşılıyor. Başlangıçta önlem almayı reddeden İngiltere bile artık radikal önlemler almaya başladı. Dünyada pek çok ülkede sokağa çıkma yasakları uygulanıyor.

 

Uzmanların kalabalık ortamlarda bulunulmaması, ellerin sıklıkla sabunla yıkanması, yakın temastan kaçınılması gerektiği vb. uyarıları doğrultusunda bütün dünyada “evde kal” çağrıları yapılıyor. Müzik Endüstrisi de bu durum karşısında önlem almak zorunda kaldı. Uluslararası toplantılar ya iptal edildi ya da ileri bir tarihe ertelendi. Festivaller, fuarlar gibi uluslararası çeşitli müzik organizasyonları da aynı şekilde.

 

Müzik Endüstrisi’nde İptaller ve Ertelemeler

Örneğin Dünya Müzik Endüstrisi’ni temsil eden IFPI 24 Mart’ta lansmanını yapacağını ilan ettiği Global Müzik Endüstrisi Raporu’nun basımını ertelemiş durumda. Ulusal gruplarla ve müzik yapımcılarıyla bir araya gelerek her yıl düzenli olarak gerçekleştirdiği toplantılarını da.   

  

En son gelen haber ise Eurovision Şarkı Yarışmasının iptal edildiği yönünde. Yetkililer yarışmanın yapılması için birçok alternatifi araştırdıklarını ancak Covid-19’un Avrupa’ya yayılmasının yarattığı belirsizlik ve katılan yayıncı kuruluşların kendi ülkelerindeki kısıtlamalar nedeniyle, Uluslararası Yayın Kuruluşları Birliği EBU tarafından, bu canlı etkinliği gerçekleştirmenin imkansız olduğu kararının alındığını belirttiler. Yarışma Mayıs ayında Rotterdam’da yapılacaktı.

 

Her yıl Haziran ayında İngiltere’nin Somerset kentinde gerçekleşen Glastonbury Müzik Festivali’nin iptal edildiği de geçtiğimiz hafta duyuruldu. Festivalin ana konukları Taylor Swift ve Paul Mc Cartney’di.

 

The Rolling Stones 15 Mayıs-9 Temmuz arasında Kuzey Amerika’da geçekleştirecekleri “No Filter Yaz Turu”nu erteledi.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Müzik Meslek Birlikleri Ekonomik Tedbirler Hakkında Bakanlıkla Görüştü

22-25 Mart tarihleri arasında Burbank’te gerçekleşmesi beklenen 2020 MUSEXPO iptal edildi.

 

“2-5 Haziran Cannes’da yapılacak olan MIDEM de iptal edildi. Yerine dijital versiyonunu planlıyorlar.”

 

Halihazırda bütün uluslararası organizasyonlar iptal. Ancak elbette ki sadece uluslararası düzeyde konserler, fuarlar, etkinlikler iptal edilmedi. Bugün Türkiye’de olduğu gibi pek çok ülkede yerel düzeyde konserler ve etkinlikler de iptal edildi. Disko, bar gibi müzikli eğlence yerleri, konser salonları kapatıldı.

 

Konser İptallerinin Endüstriye Etkileri

Peki söz konusu iptallerin veya ertelemelerin doğuracağı zararlar ne olacak? Henüz bu konuda net bir çalışma yapılmış görünmüyor. Müzik Menajerleri Forumu MMF, sanatçıların, müzik yapımcılarının, şarkı yazarlarının, mühendislerin ve DJ’lerin yanısıra müzik yöneticilerinin de bugüne kadar kayıplarını ölçmeleri için bir anket çalışması başlattı. MMF ayrıca endüstride bu zararlardan en az etkilenecek şekilde bazı önlemler almak üzerinde de çalıştığını duyurdu.

 

İngiltere’de Music Union/Müzisyenler Birliği tarafından hazırlanan yeni bir rapora göre, İngiltere’de müzisyenlerin Covid-19 salgını nedeniyle bugüne kadar ki kaybı tahmini 13,9 milyon £.

 

Türkiye Canlı Müzik ve Eğlence Sektörü Derneği TESDER tarafından yapılan tahmine göre kendi üyeleri arasından yaklaşık 1.000 civarında etkinlik iptali söz konusu ve her bir iptalin yaklaşık cirosu 150 -200.000 TL civarında. TESDER iptaller nedeniyle toplam ciro kaybının yaklaşık 150- 200 Milyon TL civarında olduğunu tahmin ediyor.

 

Fotoğraf: Fusion Medical Animation