Müzik Endüstrisi Korsanla Savaşmaya Devam Ediyor

2020 yılının Mayıs ayında korsanla mücadele hizmeti veren AudioLock şirketi ve müzik dağıtımcısı Label Worx çok önemli bir projeyi başlattılar. “Müzik Görevi” anlamına gelen “The Music Mission” isimli projenin kısa zamanda plak şirketi ve dağıtımcılardan oluşan 800’den fazla destekçisi oldu. Projenin bu gün geldiği nokta hayli başarılı gözüküyor.

 

Kampanya, korsanlığın özel bir alanını, yasal sitelerin gelir kaynaklarını kurutan ve kamuoyunda çok fazla tartışılmayan, paralı korsan müzik yayını ve dağıtımı yaparak para kazanan 200’den fazla siteyi hedef almıştı.

 

Bu proje ile, yasal sitelerin birebir kopyalarını yaparak haksız kazanç elde eden bu sitelerin kullanımı sonlandırılmak isteniyor. Bu tarz sitelerin en olumsuz yanı para vermeye razı olan kullanıcıları yasal sitelerden uzaklaştırmaları. Korsan sitelerin varlığı kullanıcıları yanlış yönlendiriyor. Kullanıcılar, yasal platformlara ödemesi gereken parayı korsan yayın yapan sitelere ödüyor. Bu durumda hem yasal site sahibi hem de hak sahipleri zarara uğruyor. Hatta proje dahilinde yapılan araştırmalarda yasal satış yapan sitelere karşın korsan sitelere göre daha çok ziyaretçi aldığı ortaya çıktı.

 

The Music Mission, internette yapılan bu tür korsan uygulamaların önüne geçmek için gelişmiş teknikler uyguluyor. Proje kapsamında yürütülen çalışmalarla, toplamda 2.723 plak şirketinin 500.000 binden fazla şarkısını içeren 150.800 yayın kaldırıldı.

 

260’dan fazla korsan domain belirlendi. Siteler, sahipleri ve kullanıma sunulan içerik ve destek hizmetleri (barındırma dahil) bağlantıları araştırıldı. Proje yürütücülerinden AudioLock 20,4 milyon sayfa taradı ve sonrasında Google’a 2,6 milyon URL’nin kaldırılması için ihtar gönderdi.

 

Fotoğraf: Phil Hearing
İlginizi Çekebilecek Yazılar  ABD Müzik Dünyası Adil Polis Yasa Tasarısını Destekliyor