Müzik Devam Ediyor

2020 yılı hiç beklenmedik sürprizlerle geldi. Pandemi diğer sektörler gibi müzik endüstrisini de etkisi altına aldı. Dünyada alışkanlıklar değişti. İnsanlar teknolojiyi kullanarak çalışmalarına devam etmeye çabaladı. Müzik sektöründe canlı performanslar dibe vururken şarkılar uygulamalardan dinlenmeye devam etti. Dijital mecralar müzik tüketiminin merkezi oldu. İşte bu mecraların açıklamalarından 2020 de olup bitenler:

 

Dinleyici tercihleri

 

Hemen tüm platformların “enleri” arasında Rap başı çekti. K-Pop ise tüm dünyada hiç azımsanmayacak bir kitleye ulaştığını gösterdi. Toplumsal duyarlılık içeren repertuarın önemini kaybetmediğinin göstergesi ise Black Lives Matter hareketi oldu. Bu etiketi taşıyan şarkılar çok yüksek dinleme sayılarına ulaştılar.

 

Eski repertuarın izlenme sayıları da yükseliş gösterdi. Bunu bir yanıyla eve kapanan orta yaş ve üzeri dinleyicilerin daha fazla müzik dinlemesiyle diğer yanıyla da gençleri tanımadıkları sanatçıları keşfetme arzusuyla bağlantılı olarak gerçekleşti.

 

YouTube’un “Enleri”

 

Bu senenin en iyi müzik videolarının başına ünlü rapçi Future’ın  “Life Is Good” şarkısı yerleşti.  Konser mekanlarının kapanması sonrası, sosyal medya bu sene sanatçılar için konser alanı haline geldi. Marilia Mendonça #LiveLocalMarilliaMendonca etiketiyle yaptığı YouTube yayınıyla ilk yayında 3,3 milyon izleyiciyle zirveye oturdu. Sanatçı Andrea Bocelli büyük beğeni toplayan ve ilk gösterimde 2,8 milyon izleme sayısına ulaşan konseriyle en çok izlenen ikinci konser oldu. Post Malone, yüksek seyirciye ulaşanlar arasındaydı. Konseri çevrimiçi 1 milyon gösterim aldı.

 

Bunlar dışında ilgi gören oldukça ilginç ve farklı konser gösterimleri de oldu. Elton John, The Rolling Stones, Grateful Dead, Radiohead gibi oldukça önemli grup ve sanatçıların daha önce yayınlanmamış konser görüntüleri oldukça ilgi gördü. Aynı zamanda #saveourstages kampanyası ile yapılan canlı yayınlar da dünya çapında ilgi gördü.

 

Müzik videoları da oldukça farklı bir konsepte büründü Pandemide evlerden dışarı çıkamayan sanatçılar hayranlarıyla yine de etkileşim içinde olmanın yollarını buldu. Sanatçılar bu süreçte yaşam alanlarını, evlerini kliplerinde kullanarak özel alanlarını hayranları ile paylaştılar. Hayranlarından aldıkları görüntülere de kliplerinde yer verdiler. Drake, SAYGRACE, Tate McRae, Audrey Mika, Twenty One Pilots, One Republic, Jonas Brothers ve Karol G, Anuel AA gibi sanatçı ve gruplar yayınladıkları yeni videoları ile hayranlarıyla iletişime geçti.

 

Black Lives Matter

 

Bu seneye Black Lives Matter başlığıyla yapılan siyah mücadelesi damga vurdu. Üretilen müzikler marş haline gelerek eylemlerde dinlendi. Public Enemy’nin “Fight The Power” isimli şarkısı, Beyoncé’un  “Black Parade” şarkısı bu konudaki protestolarda halkın sesi oldu.

 

Eskilere Rağbet

 

Bu sene eskiye duyulan özlem şarkılarda da kendini gösterdi. Eski klasik şarkıların dinleyici sayısı da oldukça yükseldi. Klasikler arasından birçok şarkı bir milyar  izlenme sayısını geçti. Bir  milyar dinlemeyi 17 Şubat 2020 tarihinde ilk aşan “Take On Me” şarkısıyla “a-ha” grubu oldu. Bu şarkı dışında da “Linkin Park” grubunun “In The End” şarkısı, 50 Cent’in “In Da Club” şarkısı, The Cranberries’in “Zombie” şarkısı ve Whitney Houston’ın “I Will Always Love You” şarkısı bu sene 1 milyar görüntülenmeyi aştı.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Bob Dylan Kataloğu UMGP’de

 

Rap Önde Gidiyor

 

Amerika’nın en iyi sanatçılar listesinde rapçiler ilk onu doldurdu. İlk sıraya YoungBoy  Never Broke Again ile yerleşti. Bu seneye rap müzik gibi damga vuran bir diğer müzik türü ise K-Pop oldu. BTS ve Blackpink gibi K-Pop grupları ve hayran kitlesi hem YouTube’a hem de sosyal medyaya damga vurdu.

 

SoundCloud 2020  

 

2020 değerlendirmelerinde Soundcloud’da kendi listesini yayınladı. 2020 Playback isimli listesinde “Tepedekiler”, “Sanatçılar” ve “Kültür” kapsamında değerlendirmeler yapıldı.

 

Tepedekiler kategorisinde  en çok dinlenen 191 milyondan fazla dinlenme sayısıyla Pop Smoke birinci oldu. Genç şarkıcı Lil Mosey’in seslendirdiği “Blueberry Faygo” şarkısı ise 54 milyondan fazla dinleme sayısıyla en iyi şarkı seçildi.

 

Sanatçılar kategorisinde Natanael Cano, 100 GECS, Beabadobee ilk sıraları paylaştılar.

 

Kültür başlığı altında ele alınan içerik üreticileri ve kullanıcı davranışlarının değerlendirilmesinde ise sanatçıların içerik yüklemelerinde sıçramalı bir artış olduğu görüldü. Mart-Nisan aylarında yüklemeler % 50 oranında arttı. Pandemi etiketiyle 524.734 içerik yüklendi.

 

Black Lives Matter hareketi SoundCloud dinleyicileri için de önemliydi. Bu etiketi taşıyan şarkılar 53,568,028 kez dinlendi.

 

Pandora’nın da Değerlendirmesi

 

2020’ye ilişkin “en” listesini yayınlayanlar arasında Pandora da vardı. Pandora’nın listesinde kadın sanatçılar önemli yer edindi.

 

Listelerde en güçlü olan sanatçı, 8 şarkı ile rapçi Megan Thee Stallion oldu. Pandora bu senenin en iyi 100 şarkısını da yayınladı. Cardi B’nin Megan Thee Stallion ile seslendirdiği WAP şarkısı birinci seçildi.

 

Pandora’da kullanıcılar için kişiselleştirilmiş listelerini yayınladı.

 

Spotify’ın 2020 Listeleri Arasında En Çok Ses Getiren Oldu

 

Spotify’ın 2020 listesi diğer platformlardan daha önce yayınlandığı için sosyal medyada daha görünür oldu. Spotify’ın yayınladığı listede de en çok dinlenen sanatçı Bad Bunny oldu. En çok dinlenen şarkı da The Weeknd’in Blinding Lights isimli şarkısı oldu.

 

Spotify listelerinde kişisel gelişim gibi alanların da öne çıktığı, eski repertuar dinlemelerinde ise 80li yılların popüler olduğu görüldü.

 

Black Lives Matter hareketinin öncülüğünü ise Childish Gambino’nun “This is America” şarkısı yaptı.

 

Fotoğraf: Daniel Schludi