Müzik Çalan Eldivenler

Imogen Heap ve ekibi tarafından Mi.Mu markasıyla geliştirilen eldivenler sanatçılara elektronik aletleri performans sırasında kontrol imkanı verdiği gibi sağırlara kendini ifade etme şansı sağlayabilir.

 

2010 yılında MIT Media Lab ziyaretini gerçekleştiren Imogen Heap, burada prototipini gördüğü hareketten ses üreten cihazı performanslarında kullanılır hale getirmek istedi. Bu amaçla kurduğu ve bu gün sekiz kişiye ulaşan ekibi ile dört yıl boyunca çalışma yapan Heap, gelişen teknolojilerden de yararlanarak kablosuz bir eldiveni ortaya çıkardı.

 

Eldivenin  önemli özelliklerinden birisi de standart olmaması. Her insanın ellerini ve parmaklarını farklı şekilde oynattığı dikkate alınarak açık kaynaklı ve kişilere uyarlanabilen bir program geliştirilmiş. Kısacası her sanatçı kendi hareketlerini tanımlayabiliyor. Aynı zamanda bu hareketlerin bağlandığı seslerde farklılaşabiliyor. Böylece herkes kendine özel bir performansı ortaya koyabiliyor. 

 

Bu eldivenler kendileri bir “ses” çıkarmıyorlar. Sadece kişinin hareketlerini müzik yazılımlarına aktarmaya aracılık ediyorlar. Kullanılan Glover isimli program Windows 10 veya Mac’ler için MacOS (10.11+) gereksinimi duyuyor.

 

 

Eldivenin parmaklarında her türlü hareketi takip eden sensörler bulunuyor. Bu sensörler kullanan kişinin zafer işareti veya okey işareti gibi farklı hareketlerini algılayabiliyorlar. Bu hareketler MIDI/OSC gibi protokoller ile müzik yazılımlarına bağlanabiliyor.

 

Başlangıçta yüksek fiyatları olan bu eldivenler 2.000 Dolar düzeyinde satılabilir hale gelmiş durumda. Fiyatlar performans sanatçıları için çok önemli olmayabilir ama sağır ve dilsiz kişilerin bu sayede kendilerini ifade etme imkanına kavuşabileceği düşünüldüğünde fiyat önemli bir parametre haline geliyor.

 

Eldivenleri daha yakından tanımak istiyorsanız https://www.youtube.com/watch?v=CvyVQqCO8pY adresindeki demoyu izleyebilirsiniz.

 

Ana Fotoğraf : Justin Peralta
İlginizi Çekebilecek Yazılar  Mırıldan Google Bulsun