Müziği Büyüme Stratejisi Yapan Roblox’tan Halka Arz

Gençlere ve gençlik öncesi yaş grubuna yönelen ve müzikle iç içe olan sosyal oyun platformu Roblox, 1 milyar dolar değerinde bir tutarla halka açılıyor. Roblox son dönemlerde müziğe dayalı çeşitli programlarıyla ön plana çıkıyor. Bu bakımdan Roblox’un halka arzı müzik endüstrisi için de önemli görülüyor.

 

Gençler için çevrimiçi bir mekan haline gelen Roblox özellikle Pandemi ile büyük bir sıçrama gösterdi.  12 ile 18 yaşları arasında aylık ortalama 100 milyon aktif kullanıcıya sahip. Bu grup, müzik endüstrisinin ana hedefi içinde yer alıyor. Digital Music News’e göre ABD’de 9-12 yaş arası çocukların neredeyse yarısı haftada en az bir kez Roblox oynuyor.

 

Platform çok yaygın bir kullanıcı kitlesine sahip olsa da mali tabloları çok parlak değil. 2020 yılının ilk dokuz ayı için 589 milyon dolar gelir ve 206 milyon dolar zarar duyuran şirket, bir önceki yılın aynı döneminde 350 milyon gelir ve 46 milyon dolar zarar bildirmişti. Bu nedenle bir milyar dolarlık halka arz müzik sektörü için de önem taşıyor.

 

Roblox, müzik endüstrisine kapılarının işbirliğine sonuna kadar açık olduğunu söylüyor. Şirket, Ağustos 2019’da müziğe ilişkin stratejisini geliştirmesi için Jon Vlassopulos’u Küresel Müzik Başkanı olarak işe aldı.

 

Strateji, sanal ticari ürünlerden lisanslı müziğe kadar bir yelpazenin oyunun kendi içinde sunulur hale getirilmesini içeriyor. Roblox sadece gençlerin oynadığı bir oyun değil, oyun oluşturmak için de kullanabilecekleri bir platform. Canlı konser streamleri ve albüm lansmanları da bu stratejinin bir parçası olarak görülüyor.

 

Roblox, platformun Fortnite Party Royale sahnesi gibi bir tur hedefi haline gelmesini istiyor. Ava Max’in yeni albüm partisi Roblox’ta 1,2 milyon ziyaretçi almıştı.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Ses Streaming Sayıları Normalleşiyor mu?

 

Oyun dünyasında müzik endüstrisinin daha aktif yer almasına olanak sağlayacak yeni stratejilerin gelecekte artacağı görülüyor.

 

Fotoğraf: ELH Express