MÜYAP Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Koordinatörü Bülent Forta UNESCO 75. Yıl Toplantısı’nda Konuştu

UNESCO’nun 75. ve UNESCO Türkiye Millî Komisyonu’nun 70. kuruluş yıl dönümünde beşinci büyük buluşma toplantısı çevrimiçi olarak gerçekleştirildi.

 

9-10-11 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilen toplantılarda Covid-19’un eğitim, sağlık vb dahil olmak üzere çeşitli alanlarda etkileri ele alındı. Toplantının Kültürel İfadelerin Çeşitliliğine yönelik panel bölümünde salgın ve dijitalleşme konusu ele alındı.

 

Bu bölümde UNESCO’nun kültürel ifadelerin çeşitliliğinin korunması ve geliştirilmesine yönelik sözleşmesi bağlamında salgınla birlikte dijitalleşmenin kültür ve sanat alanında etkileri üzerinde duruldu.

 

Konuşmacı olarak panelde bulunan MÜYAP Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Koordinatörü Bülent Forta, “Kültürel İfadelerin Çeşitliliğinin Korunması ve Geliştirilmesi Sözleşmesi’nin en önemli  iki unsurunun sanatçının statüsü ve dijitalleşme olduğunu belirterek, Pandemi döneminin bu iki unsur üzerinde de son derece etkili olduğunu söyledi.

 

Sanatçının statüsünün belirlenmesi ve gelişmesinin tam da bu dönemde önemli bir husus olduğu, özellikle statülerinin belirsizliği nedeniyle sanatçılara, ihtiyaç sahiplerine yardımların ulaşmasında sorunlar yaşandığı, Bülent Forta tarafından belirtildi.

 

Bülent Forta müzik endüstrisinde dijitalleşme sürecinin Pandemi dönemine etkisini ise kayıtlı müzik ve canlı müzik sektörü üzerinden ele alarak Pandemi sonrasındaki sürecin endüstrinin sürekliliği açısından daha önemli olabileceğini vurguladı. Ayrıca, Pandemi sırasındaki destekler kadar Pandemi sonrasında da yaratıcı endüstrilerin varlıklarını sürdürebilmek için verilecek desteklerin ve stratejik hedeflerin oluşturulması önemlidir diyerek devletin yasalar, ekonomik destekler ve vergi indirimleri gibi konularda bu sektörlerin gelişmesine imkan tanıması gerektiğini ifade etti.

 

Bu dönemde canlı sektörde ciddi ölçüde gelir kaybı olduğunu ancak kayıtlı müzik sektöründe streaming uygulamaları ile gelirlerin stabil kalabildiğini belirterek, özellikle dijital alanda yeni gelir modelleri  ve uygulamaları ile yeni gelir kalemleri ortaya çıktığını ifade eden Bülent Forta, devlet tarafından inovatif uygulamalara verilen desteklerin önemli olduğu kadar, dijital alanda Spotify gibi mevcut dijital oyuncuların da sübvansiyon vb. destekleriyle sunulan imkanların da önemli olduğunu söyledi.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  İngiltere Hükümeti’nden Kültür ve Sanata 1,57 Milyar Pound Doğrudan Destek

 

Pandemi sonrası döneme ilişkin destek için UNESCO’ya ayrı bir görev düştüğü de MÜYAP Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Koordinatörü Bülent Forta tarafından ifade edildi.