Musk vs. Zuckerberg

WhatsApp tarafından açıklanan yeni gizlilik politikasına duyulan tepkiler sonrasında kalabalık bir kullanıcı kesimi Signal’e geçti. Elon Musk tarafından başlatılan ve Facebook ekibini Kongre binasının işgal edilmesiyle ilişkilendiren mesajların da bu konuda etkili olduğu düşünülüyor.

 

Dünyanın en zengin insanları olan Musk ve Zuckerberg arasındaki savaş 2016 yılında başladı. Musk’a ait SpaceX şirketinin bir roketi kalkış sırasında patladı ve Facebook’a ait internet uydusu yok oldu. Bu tarihten itibaren iki zengin arasında bitmek bilmeyen bir kavga başladı.

 

Musk Facebook’la ilgili her olumsuzlukta öne çıkarak eleştiriler yaptı. Hatta kendi şirketleri olan Tesle ve SpaceX’in Facebook sayfalarını kapattı. Zuckerberg ise son dönemde Musk’ın yapay zekaya yönelik eleştirilerini alaya alan cevaplar yağdırdı.

 

Savaşın son hamlesi Musk’ın Facebook ile Kongre binasının işgali eylemi arasında bağlantı kurmasıyla atıldı. Facebook’un ilk döneminde Harvard Üniversitesinde kullanılan ve insanları sınıflarındaki kadınlara not vermeye çalışan uygulamayla başlayan ve bir gazetecinin işgalle ilgili sözleriyle biten “Domino Etkisi” açıklaması ABD’de hayli etkili oldu.

 

 

 

 

Musk daha sonra Signal’e geçme çağrısı yaptı. WhatsApp yaptığı açıklama ile yeni gizlilik politikasının bireysel kullanıcıları etkilemeyeceğini, sadece şirketlerin etkileneceğini duyursa da yarattığı karmaşayı ortadan kaldırabilmiş değil.  Bir çok haber ajansı Signal uygulamasına yığınlar halinde geçiş olduğu için altyapı problemleri yaşandığını duyurdu.

 

Fotoğraf: ah.life
İlginizi Çekebilecek Yazılar  Ölmüş Şarkıcılar Kore Televizyonunda