MLC, 424,4 Milyon ABD Doları Eşleşmeyen Streaming Bedeli Aldı

Geçen Kasım ayında, eser sahipleri ve edisyonlar adına Amerika Mekanik Lisanslama Kolektifi (MLC) ile bağlantı kuran DLC tarafından eşleşmediği için ödenmemiş olan  “Birkaç yüz milyon dolar” paranın kara kutuda beklediği açıklaması yapılmıştı. MLC kullanıcılardan 424,4 milyon dolar aldı.

 

Ödemeyle birlikte kamuoyu rakamı daha doğru bir şekilde öğrendi: 424.384.787 dolar. Bu, 20 DSP’nin geçmiş telif hakkı ihlalleri için sorumluluktan korunmalarını sağlayacak bir anlaşmanın bir parçası olarak MLC’ye aktardığı eşleşmeyen repertuar karşılığı ödenen miktardır.

 

MLC,  servislerin yaptığı ödeme miktarlarını da açıkladı. En çok ödemeyi Apple Music (163,3 milyon dolar), ardından Spotify (152,2 milyon dolar), Amazon (42,7 milyon dolar) ve Google (32,9 milyon dolar) yaptı.

 

Bu önemli bir tutar ve bir başarı ama şimdi “doğru telif hakkı sahiplerini bulmak, onlara ödeme yapmak ve verileri incelemek ve analiz etmek” için çok daha zor (ve aslında biraz tartışmalı) bir çalışma başlatma zamanı. MLC’nin karşısında 1,3 terabayttan fazla veri ve dokuz milyar satır veri içeren 1.800’den fazla veri dosyası duruyor.

 

Fotoğraf: Joshua Sortino
İlginizi Çekebilecek Yazılar  Korsanla Mücadelede Blockchain