Milletlerarası Davada Yargı Yetkisi Tartışması

Büyük plak şirketleri ile YouTube ripperları FLVTO.biz ve 2conv.com davasında yargı yetkisine ilişkin tartışma devam ediyor. Virginia federal mahkemesi davanın yargı yetkisi içerisinde olmaması nedeniyle davayı reddetmişti.

 

2018 yılında önde gelen bir kısım müzik yapım şirketleri YouTube’da yer alan müziklerin indirilmesine olanak veren FLVTO.biz ve 2conv.com sitelerine dava açmışlardı.

 

Yapım şirketleri, telif hakkı ihlali yapan ripping siteleri FLVTO.biz ve 2conv.com ile onların operatörü Rus vatandaşı Tofig Kurbanov’u büyük telif hakkı ihlallerinin oluşumuna sebep olması nedeniyle hukuki yola başvurdu.

 

TorrentFreak’ın haberine göre, dava süresince Rusya merkezli faaliyet gösteren internet sitesi için Amerika’da dava açmanın yargı yetkisi kapsamına girmediği iddia edildi. Bu konuda farklı sitelere açılan davalarda itiraz yapılamamışken Kurbanov bu davadaki iddiasını kanıtlamak ve davanın reddedilmesini sağlamak için güçlü bir avukat ekibinin de desteğini aldı. ilk olarak bölge mahkemesi bu savunmayı kabul etti ve davayı reddetti. Sonrasında davacılar tarafından itiraz edildi ve dava üst mahkemeye gitti. Üst mahkemenin bölge mahkemesinin kararını bozmasından sonra dosya Virginia bölge mahkemesinin önüne geldi.

 

Hala yargılaması süren dosyada yargılama yetkisinin olmadığına ilişkin karar verilmesi halinde yapımcılar sitelere karşı Rusya’da dava açmakla yükümlü olacaklar. Aslında yapım şirketleri yargılamanın Amerika’da sürmesini istiyor çünkü Dijital Milenyum Telif yasası (DMCA) ile birlikte yapımcılar daha temeli sağlam haklara sahip olacaklar.

 

Buna karşın yapım şirketleri daha önce Rusya’da korsanla mücadele davaları açmış ve bir kısmını kazanmıştı.

 

Fotoğraf: Tingey Injury Law Firm
İlginizi Çekebilecek Yazılar  Görsel Alanda Korsanlığa İki Farklı Ülkeden Engel Kararı