Midia Research’den 2020 Tahmini

Midia Research yeni araştırmasına göre 2020 müzik endüstrisi gelirlerinde düşüş olacak. Bütün araştırmacıların ortak tahmini 2020 yılı gelirlerinde durgunluk yaşanacağı yönünde. Midia Research de müzik endüstrisinin bütün unsurlarının ciddi şekilde etkileneceği görüşünde.

 

Müzik gelirleri üzerindeki durgunluk etkisini tahmin etmek için MIDiA, müzik endüstrisinin tüm alt sektörlerini (kayıtlı müzik, edisyon, canlı, ürün (merch), sponsorluk) ve ilgili tüm alt kategorileri (streaming, senkronizasyon vb.) ayrıştırdı ve daha sonra bunları çeyrek dönemlere ayırdı. Ardından izolasyon, uzun vadeli sosyal mesafe önlemleri ve durgunluğun bu üç aylık dönemler üzerindeki etkisi modellenerek kısa, orta ve uzun vadeli tahminlerde bulunuldu. Kısa vadede % 35, orta vadede % 30, uzun vadede ise % 28’lik düşüş öngörüldü.

 

Gelirlerin düşüşünde ana etken canlı etkinlik gelirlerinin ikinci çeyrekte düşüşü ve 2020’nin geri kalanındaki müteakip yavaş toparlanmadan oluşmaktadır. 2019 gelirlerine oranla orta vadede % 30’luk düşüşün kategorilere göre ayrımı ise şöyle:

 

Kayıtlı müzik      : % 2,5 artış
Edisyon                : % 3,6 düşüş
Canlı                      : % 75 düşüş
Ürün/Merc        : % 54 düşüş
Sponsorluk         : % 30 düşüş

 

Kategoriler Bazında Değerlendirmeler

 

Kayıtlı Müzik: Müzik streaming, diğer bir çok sektöre nazaran durgunluktan çok daha az etkilenecek. ama hiç etkilenmediğini söylemek mümkün değil. Özellikle reklam destekli modeller pandemi öncesinde de sorunluydu. Spotify, durgunluktan önce bile reklam destekli iş modellerinde zorlanıyordu. Alphabet geçtiğimiz yıl Google reklam işinin zayıfladığını yaşadı.

 

Durgunluk arttığında tüketiciler abonelikler de dahil olmak üzere talebe bağlı harcamalarını azaltacak. Durgunluktan en çok etkilenen pazarlarda yeni abonelerin artmasının yavaşlaması bekleniyor.

 

Öte yandan fiziki satışlar mağaza kapanışları, TV ve film yapımlarındaki durma nedeniyle senkronizasyon ve mağaza / restoran kapanışları nedeniyle temsili alan, izolasyonun en çok etkilediği alanlar.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği MESAM Geçici Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Murat Şenel Önaldı: “Müzik Sektörü Öncelikli Sektörler Arasında Değil”

 

İkinci çeyrek gelirlerinin ilk çeyrek ortalamalarına göre % 2 bir düşüş ile % 1,5 artış arasında olması bekleniyor.

 

En kötü senaryo ise, durgunluğun 2020’nin ikinci yarısında önemli ölçüde derinleşmesi halinde, artan işsizlik ve düşük tüketici harcamalarının birleşik etkisi nedeniyle kayıtlı müzik alanında yıllık % 4’lük bir düşüş.

 

Edisyon: Müzik edisyonları uzun süredir istikrarlı bir gelir akışı sağladı ve bunun sonucu olarak son yıllarda bu alana yatırımlar arttı. Ancak 2020 yılında gelir düşüşü yaşandı. Filmlerin durmasıyla senkronizasyon gelirleri, canlı müzik etkinliklerinin iptaliyle performans gelirleri etkilendi ve ticari radyolardaki gerilemeler, perakende ve eğlence yerlerinin kapanması edisyon gelirlerinde düşüşe neden oldu. Temelde % 3,6 oranında bir düşüş öngörülüyor.

 

Canlı Sektör: Üçüncü çeyrekte canlı etkinlikler düzenlenmeye başlansa bile kapasitelerin düşürülmesi ve bazı mekanların 2020 sezonunu tamamen kapatmaları canlı müzik sektöründe geri dönüşün yavaş olacağını gösteriyor. Bu durum 2022’ye kadar devam edecek ve belki sanal organizasyonlarla büyümenin dengelenmesi mümkün olabilir.

 

Ürün (Merc) Satışları: Ürün satışları genellikle yaşama katılmakla yakından ilişkilidir. İzolasyon darbesi sona erdiğinde, canlı yayındaki yavaş toparlanmaya bağlı olarak canlı satışların doğal döngüsünün bozukluğu devam edecektir.

 

Sponsorluk: Sanatçı sponsorluğu,  markaların reklam ekonomisi daraldıkça darbe alacak.

 

Önümüzdeki hafta 10 Haziran’da MIDiA düzenleyeceği webinarla bu konuları daha detaylı ele alacak. Webinar için aşağıdaki linkten kayıt yaptırabilirsiniz.

 

https://register.gotowebinar.com/register/3686482575234352144?source=website

 

Fotoğraf: Stephen Dawson