Microsoft TikTok’u ve Trump’ı Kurtaracak mı?

ABD başkanı Trump TikTok’u yasaklayacağını söylerken Microsoft ABD, Avustralya, Kanada ve Yeni Zelanda birimlerini satın almak için görüşmeleri sürdürüyor. Satış gerçekleşirse hem TikTok hem de seçim öncesi genç seçmenleri kızdırmaktan korkan Trump kurtulmuş olacak.

 

TikTok’un kullanıcı bilgilerini Çin’e verdiğini öne sürerek TikTok’u kapatacağını söyleyen Trump’ın bu açıklamalarına karşılık Microsoft TikTok ile satın alma görüşmelerini sürdürüyor. ABD, Avustralya, Kanada ve Yeni Zelanda birimlerinin satışına ilişkin görüşmelerin 15 Eylül tarihine kadar sonuçlandırılacağı belirtiliyor.

 

TikTok’u kapatma açıklamalarının tam seçim döneminde genç seçmenleri kızdırdığı dile getirilirken böyle bir satın almanın gerçekleşmesi halinde Trump’da rahat bir nefes almış olacak. Bu satın alma görüşmelerinde Trump’ın yakın çevresinin de arabuluculuk yaptığı konuşuluyor.

 

Bu arada TikTok’un sahibi olan ByteDance firmasının Londra’ya taşınması doğrultusunda planlar yaptığı yönünde haberler ve TikTok tarafından yapılan son lisans anlaşmaları dikkate alınınca Çin kökenli firmanın yasaklanma riskini ortadan kaldırmaya yönelik adımlar attığını da söylemek mümkün.

 

Fotoğraf: Matthew Manuel
İlginizi Çekebilecek Yazılar  Majörlerin Streaming Gelirleri Saatte 1,01 Milyon Dolar