Microsoft Oyun Sektöründe

Activision Blizzard firmasını 69 milyar dolara satın alması, Microsoft’u oyun piyasasının önemli oyuncularından birisi haline getirirken Sony tarafını sarsan bir hamle oldu.

 

Microsoft konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada bu satın alma sonrasında Tencent ve Sony firmalarının ardından oyun dünyasının üçüncü büyüğü olacağını duyurdu. Yapılan açıklamada oyun sektörünün dinamik yapısına ve metaverse dünyasının gelişmesindeki öncülüğüne de dikkat çekildi.

 

Satın alma işlemi kamu otoritelerinin inceleme ve onaylama süreci sonrasında tamamlanacak.

 

Diğer yandan bu satın alma Sony firmasının oyun bölümünü derinden etkiledi. Şirketin hisseleri Tokyo piyasasında ciddi düşüş yaşadı. Bu olumsuz etkinin ardında Activision tarafından geliştirilen “Call of Duty” isimli oyunun PlayStation’da çok popüler olması var. Beş senedir PlayStation’da yer alan oyun 2021 yılında Fortnite oyunun ardından ikinci sıradaydı.

 

Sony ile Blizzard arasındaki anlaşma halen sürüyor ama sona ermesinin ardından oyunların Xbox’a münhasır olmasını beklemek yanlış olmaz. Bu durumda Sony’den yeni hamleler gelmesi de kaçınılmaz olacağından önümüzdeki dönem oyun dünyası hayli renkli ticari savaşlara sahne olacak.

 

Fotoğraf: Maik Jonietz
İlginizi Çekebilecek Yazılar  Facebook Gaming’de Daha Fazla Müzik