Metaverse ve Çevrimiçi Müzik Dünyası*

Metaverse çevrimiçi yaşamlarımızın gerçekliğimizi yansıttığı yeni bir dünya vaat ediyor. Sanal “Gerçek” deneyimlerle aşılanmış bu yeni dünya, “Çevrimiçi”nin gerçek hayatımızın bir uzantısı haline geldiği yeni bir gerçekliktir. Gerçek dünyamızın mekansal, ilişkisel ve kültürel özelliklerini paylaşan kendi içinde bir destinasyondur.

 

Gerçek hayatta olduğu gibi, Metaverse’deki mekanlarda bir araya geldiğimizde olan şey, o yerlerin ve sık sık ziyaret eden insanların kültürel değerini ve statüsünü oluşturacak. Metaverse, yaratıcılığı günümüzün içerik üretim sürecinden, herkesin kültür ve değer yaratmaya katıldığı ortak bir sosyal etkileşime dönüştürecek. Metaverse önümüzdeki yıllarda gelişirken, bu yeni dünyaya trilyonlarca dolarlık kültürel ekonomik aktivite getirilecek.

 

Bugün, çevrimiçi hayatlarımız, içerik paylaşmak, keşfetmek ve bunlarla etkileşim kurmak için gittiğimiz uygulamalarda veya sitelerde yer alıyor. Sosyal medya siteleri, ‘gerçek’ hayatlarımızı belgelemenin bir yolunu sunar. Ancak bunlar, “Gerçek” dünyada yaşadığımız ve bir araya geldiğimiz yerler gibi değildir.

 

Öte yandan Metaverse, çevrimiçi yaşamlarımızın, daha çok gerçek dünya alanları gibi işlev gören alanlarda gerçekleştiği somut dünyamızın bir uzantısıdır. Sosyal medya, dikkat çeken içerikle gelişirken, Metaverse, bir arada bulunma ve ‘birleştirilebilir’ etkileşimler üzerinden kültürel değer oluşturarak gelişir.

 

Metaverse’de yaratıcılık, sanal alanlarda gerçek zamanlı olarak bir araya geldiğimizde katıldığımız bir şey olacak. Konuşma, oyun oynama ve finansal işlemlerin yanı sıra etkileşimimizin birçok yönünden biri haline gelecektir. Bu, meta veri deposunun içerikten yoksun olacağı anlamına gelmez; bunun yerine Metaverse medyayla ilişkimiz, tersine dönecek bir tür ortam olacaktır.

 

Bir restorana giderseniz dekoru içerik olarak tüketmezsiniz, dekoru ortam olarak yaşarsınız.

 

Metaverse’in özünü kavramsallaştırmanın bir yolu, Londra’daki Ronnie Scott’s Jazz Club’a gitmeyi hayal etmektir. Bir kez orada, zengin tarihi, mekanı ve dekoru ve sanatçıları ile bir ilişkiye girersiniz. Mekan, orada çalmış sanatçıların görünür imzalı portreleri ve Ronnie Scott’ın markasının ardındaki görünmez hikayeler ve efsanelerle dekore edilmiştir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Spotify’ın Yeni Patent Başvurusu Karaoke İçin Mi?

 

Bu haliyle Ronnie Scott’s yaşayan bir alandır: bir araya gelmemiz için, sürekli zenginlik, derinlik ve değer içinde büyüyen, yeni ritüellerle sürekli yenilenen ve yeniden dekore edilen bir ortamdır. Bu ritüeller genellikle medya üretir – ses kayıtları, görüntüler veya videolar. Bu medyanın en büyük etkisi, ortamı yani  Ronnie Scott’ın markasını ve mekanı güçlendirmektir.

 

Yeni Dünya; Yeni ekonomi

 

Metaverse’de yaratıcılık, birlikte mevcut etkileşimlerin sürekli dizini olarak ortaya çıkacak ve sürekli genişleyen ilişkisel, şekillendirilebilir bir yaratıcılık tarihi inşa ederek bir araya geldiğimiz yerleri zenginleştirecek. Yaratıcılığımızın değerini kanıtlayan ve birlikte yarattığımız insanlara ve içinde yarattığımız mekanlara kültürel statü kazandıran şey bu olacaktır.

 

Dikkat çekmek için rekabet etmek amacıyla içerik üretmek yerine, Metaverse’deki yaratıcılığımızın çıktıları semboller, anlatılar veya deneyimler olacaktır. Toplandığımız alanların değerini ve orada toplanan insanların durumunu özetleyecek ve iletecekler.

 

*Tim Exile (Bu yazı ilk kez Musically sayfasında yayınlanmıştır).