Metaverse: Müzik İçin Yeni Bir Gelecek mi?

Teknoloji dünyasının yeni gözdesi metaverse görsel-işitsel dünyayı derinden sarsacak deniyor ama bu ne derece geçerli?

 

Facebook’un firma ismini değiştirmesiyle birlikte metaverse tartışmaları yeniden alevlendi. Microsoft şirketlere dönük adımlar atarken eğlence dünyasında özellikle görsel işitsel dünyada ne tür sonuçlar doğacağına dair tartışmalar yaygınlaştı.

 

Metaverse sanal gerçeklikle yaşadığımız gerçek dünyanın bileşimi diye tanımlanabilir. Bir başka tanımlama ise yeni internet dünyası. Buradaki asli öge sanallıkla gerçekliğin iç içe geçmesi. Henüz emekleme aşamasında olsa bile 5G sonrasında patlama yapması beklenen Sanal gerçeklik, arttırılmış gerçeklik, genişletilmiş gerçeklik gibi teknolojiler kullanılarak gerçek dünyayı sanal aleme taşıyacağı bir teknoloji.

 

Çevrimiçi toplantı platformlarının kullanımı pandemi döneminde alabildiğine yaygınlaştı ama bunların hepsi iki boyutlu, ekranda muhatabımızı görmekle sınırlı. Metaverse ise bu görüşmelerin üç boyutlu, sanki yüz yüze gibi olmasını sağlayacak. Bu yetmez diyenler için daha güzel haber ise Rolling Stone konseri için ülke değiştirme gereksinimi duymadan en ön sırada yer bulma olanağının ortaya çıkması.

 

Bunlar henüz hayal gibi gözüküyor ama Koray Birand gibi bu konuda kafa yoran isimler gelişmelerin tahminlerden çok daha hızlı olacağını söylüyorlar.

 

Müzik dünyası bu gelişmelere uyum sağlayabilecek mi sorusu önemli. Şirketlerin son yatırımlarına bakıldığında dijital dünyaya katılmakta gösterilen gecikme yaşanmayacak gibi. Bir birinden önemli markalar sanal aleme yönelik yatırım veya işbirliği adımları atıyorlar.

 

Bir an düşünüp tüm dünyadaki gerçek veya sanal arkadaşlarınızla yüz yüze gelebileceğiniz ve düşünmesi bile zor isimlerin sahne aldığı bir parti düzenlediğinizi hayal edin. Metaverse bu olanağı herkese verebilir. Üstelik bu partinin dijital bir performans olarak NFT yoluyla satıldığını düşünürseniz olanakların farkına daha iyi varılabilir.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar  YouTube Telif Kontrolü

Konunun uzmanları bütün bunların çok uzun zaman almayacağını ve önümüzdeki on yıl içinde gerçekleşeceğini söylerken daha iddialı isimler beş yıl gibi sürelerden bahsediyor. Ülke olarak buna hazırlanmaya başlamamız gerekmiyor mu?

 

Ahmet Asena

Müyap Danışmanı