Meslek Birlikleri ve Yeni Yetki Belgesi Yönetmeliği

İstanbul Barosu, “Meslek Birlikleri ve Yeni Yetki Belgesi Yönetmeliği” başlığı ile çevrimiçi bir etkinlik gerçekleştirdi. Fikri ve Sınai Haklar Komisyonu tarafından düzenlenen etkinlikte 1 Ocak itibariyle yürürlüğe giren “Meslek Birliklerine Verilecek Yetki Belgesi Hakkında Yönetmelik“ hakkında değerlendirmeler sunuldu.

 

Etkinliğin moderatörlüğünü İstanbul Barosu Fikri ve Sınai Haklar Komisyonu Başkanı Av. Dr. Tamer Pekdinçer yaptı. Görüşlerini sunan İstanbul Barosu Fikri ve Sınai Haklar Komisyonu Başkan Yardımcısı Av. Oğuz Müftüoğlu önemli noktalara değindi.

 

Konuşma esnasında Meslek Birlikleri ve Yeni Yetki Belgesi Yönetmeliği hakkında yapılan değerlendirmeler yanında özel kopyalama harcının Türkiye’deki yanlış kullanımı hakkında da eleştirilere yer verildi.

 

Uluslararası alanda “copyright levy” olarak bilinen özel kopyalama harcı dünya üzerinde kullanımlarının meslek birliklerine verildiği ama Türkiye’de meslek birliklerine özel kopyalama harcından pay verilmediği belirtildi. Konuşmacı Av. Oğuz Müftüoğlu tarafından verilen verilere göre özel kopyalama harcının Kanada, Macaristan, Romanya, Slovakya, Belçika ve Slovenya’da yüzde yüzünün meslek birliklerine verildiği belirtildi.

 

Yayını izlemek için tıklayınız.

 

Fotoğraf: istanbulbarosu
İlginizi Çekebilecek Yazılar  WOMEX 21-25 Ekim Tarihleri Arasında Budapeşte’de