Londra’da Payola Skandalı

Global Media & Entertainment grubunun sahibi olduğu Capital Xtra, çaldığı şarkılardan para aldığı için Hip-Hop DJ olan DJ Tiiny’nin işine son verdi.

 

2018 yılından beri Cuma akşamları 7.00 ve 9.00 arasında program yapan DJ Tiiny’nin şarkı çalmak için para istediği maili Twitter’da yayınlanmış, DJ bundan dolayı özür dilemişti.

 

Maildeki yazışmada DJ Tiiny, şarkıyı Cuma akşamı programında tanıtmak ve iki hafta boyunca playlistlerinde tutmak için 200 pound istiyor.

 

Şarkı çalmak için ücret talep etmek mümkün ama bunu ancak yayıncı kuruluşlar resmen ve yayın sırasında “Sponsorlu Yayın” olarak belirterek yapabiliyorlar.

 

Payola müzik sektöründe çok tartışılan bir konu oldu. 1950’lerde ABD’de gündeme gelip senato soruşturmalarına konu olan “Çalma karşılığında açıklanmayan bir biçimde” para ödeme olayları sonucunda bir çok ünlü DJ işini kaybetmişti. Son olarak 2000’li yılların ortalarında Sony, Warner ve Universal NewYork savcılığının soruşturmasına konu olmuşlar ve kar amaçlı olmayan müzik kurumlarına milyonlarca dolar bağış yapmak zorunda kalmışlardı.

 

Fotoğraf: Aliane Schwartzhaupt
İlginizi Çekebilecek Yazılar  PRS for Music Online Canlı Konser Lisanslama Hizmetini Başlattı