Live Nation 2020 Finansal Sonuçları’nı Açıkladı

Pek çok ülkede faaliyet gösteren ve aynı zamanda mekan operatörü olan etkinlik ve biletleme organizasyonu Live Nation Entertainment 2020’nin finansal sonuçlarını açıkladı. Açıklamada fanların % 83’ünün biletlerini halen ellerinde tuttuğu bilgisi yer aldı. Live Nation 2020 yılında maliyetlerinde  950 milyon dolarlık bir azalma ve 1,65 milyar dolarlık nakit tasarrufu sağlandı.

 

Live Nation Başkanı Michael Rapino 2020 finansal sonuçlara ilişkin açıklamasında öncelikle çalışanlarına teşekkür etti ve zorlu geçen 2020’de zorlukları işi geliştirmek için fırsata dönüştürdüklerini ifade etti.

 

Geçen yıl, konserler, bilet satışları ve sponsorluk iş kollarındaki yöneticilerin işlerini iyileştirmenin çeşitli yollarını analiz ettikleri belirtilerek, geliştirilen temel girişimlerden söz edildi. Bunlar arasında hayranların, mekanların ve sanatçıların değişen ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde dijital biletlere geçişlerini hızlandırarak, teknoloji girişimlerini küresel bazda ilerletmek ve streaming platformu Veeps’in   satın alınması gibi geleceğe yönelik girişimler ve dünya genelinde zincirleme devam edecek satın almalarla güçlü pozisyonlarını korumak yer alıyor.

 

Live Nation finansal sonuçlara ilişkin yapılan açıklamada anketlerin, dünya çapında konserlere olan yüksek talebi ortaya koyduğu ve hayranların % 95’inin kısıtlamalar kalktıktan sonra bir etkinliğe katılma olasılıklarının yüksek olduğu ifade edildi. Hayranların % 83’ü yeniden planlanan şovlar için biletlerini ellerinde tutmaya devam ediyorlar.

 

Aşı dağıtımının hızlanması ve Covid-19 vakalarında görülen düşüşler konserlere dönüş için önemli bir unsur olarak ifade edildi.

 

Şirket tablolarına göre 2020’de Live Nation’ın gelirleri % 84 düşüşle 1,86 milyar dolara geriledi. Bunda konser gelirlerinin  % 84 düşüşle 1.47 milyar dolara inmesi ve bilet gelirlerinin % 88 düşüşle 188,4 milyon dolara gerilemesi önemli bir rol oynadı. Şirket, 2019’da 324,8 milyon dolarlık işletme karı sağlarken 2020’de 1,65 milyar dolarlık işletme zararına uğradı.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Türkiye’de Online Etkinlikler

 

Öte yandan Live Nation yaptığı açıklamada 2020’nin dördüncü çeyrek sonunda, şirketin toplam nakit ve nakit benzerlerinin, 643 milyon dolarlık serbest nakitle birlikte 2,5 milyar dolar olduğunu söyledi. Bu serbest nakitin, Ocak ayı başındaki borç artışıyla bilançoya eklenen 417 milyon dolarlık ilave net nakit hesaba katıldığında, 962 milyon dolarlık kullanılabilir borç kapasitesiyle birlikte şirkete 2 milyar dolarlık kullanılabilir likidite sağladığı belirtildi.

 

Bu likidite düzeyinin şirkete, 2021 yazında beklenen konser getirisine kadar, yılın başlarında bilet satışlarından önce operasyonları finanse etme imkanı sağlayacağına inanılıyor.

 

Açıklamaya göre etkinliklerle ilgili ertelenmiş gelirler ise 31 Aralık 2019 itibarıyla 1,2 milyar dolar iken, 31 Aralık 2020 itibarıyla 1,5 milyar dolar oldu. Ayrıca, 31 Aralık 2020 itibarıyla bir yıldan daha uzun bir süre için yeniden planlanan etkinlikler için 35 milyon dolar tutarında uzun vadeli bir ertelenmiş gelir elde edildi.

 

Fotoğraf: Sam Moqadam