Live Nation: 2.100 Çalışanımızı Ücretsiz İzne Çıkarmak Zorundayız

Amerika kökenli ancak İngiltere, Avusturalya, Yeni Zelanda ve Dubai gibi ülkelerde de yerleşik olan küresel organizasyon ve biletleme şirketi Live Nation, çalışanlarının yüzde yirmisini oluşturan 2.100 çalışanını ücretsiz izne çıkarıyor. Şirket bu adımın ipuçlarını daha önce vermişti.

 

Nisan ayı içinde 500 milyon ABD Doları tutarında hissesi Suudi Arabistan Krallığı tarafından satın alınan şirketin aldığı karar şaşırtıcı olmadı. Salgın nedeniyle bütün etkinliklerin iptal edilmesinin böyle bir sonuca yol açması bekleniliyordu. Şirket tasarruf önlemleri kapsamında kiralarda ve ücretlerde indirim gerekeceğini daha önce duyurmuştu. Hatta şirket CEO’su Michael Rapino maaşında gönüllü indirime gittiğini belirtmişti.

 

Ertelemeler ve ücretsiz izin uygulamasının şirket değerinde düşüşe neden olabileceği tahminleri de doğru çıkmadı. Şirket hisseleri 5 ABD Doları değer artışıyla 45 ABD Doları üzerinden işlem görmeye başladı. Şirket ortaya çıkabilecek zarara karşı önlem olarak 1,2 milyar ABD Doları tahvil çıkarmaya hazırlanıyor.

 

Bu sadece Live Nation’a ait bir sorun değil. Konser ve canlı etkinlik sektörü tümüyle ciddi bir krizin içerisinde bulunuyor. İptal edilen organizasyonlar nedeniyle karşılaşılan zararın bu yıl içinde telafisi neredeyse mümkün değil.

 

Daha vahim olan, farklı ülkelerde yapılan çalışmalarda izleyicilerin, en azından şimdilik, salgın sonrasında da etkinliklere katılmaya hevesli olmamaları.   Bu durum zararın boyutlarını arttıracak bir etki olarak görülüyor. Variety tarafından bin kişiye yöneltilen sorulara verilen cevaplarda tüketicilerin % 47’sinin uzun süre korkacağını, % 56’sının ise “birkaç ay sonrayla” “hiçbir zaman arasında” değişen zaman aralığında bilet almayacaklarını ifade ettiği düşünülürse krizin bir süre daha devam edeceğini öngörmek yanlış olmasa gerek.

 

Fotoğraf: kate.sade
İlginizi Çekebilecek Yazılar  Midia Research’den Sanatçı Anketi