Küresel Akıllı Hoparlör Pazarı 2021’de 163 Milyon Adede Ulaşacak

Akıllı ekranlar da dahil olmak üzere küresel akıllı hoparlör pazarının 2021’de % 21’lik bir büyüme ile 163 milyon birime ulaşması bekleniyor. Çin % 16 büyüyerek liderlik ederken, pazarın geri kalanının % 3 büyümesi bekleniyor. Pandemi nedeniyle evde eğlence talebi artarken, yeni akıllı hoparlörler ve ekranlar piyasaya sürüldü.

 

Akıllı hoparlörler, formlarının basitliğine rağmen gelişmeye devam ediyor. Canalys Araştırma Müdürü Jason Low, “Zorluk, maliyetlerde minimum artışla dikkate değer iyileştirmeler ve yenilikler sağlamakta” dedi. Amazon ve Google, her biri yalnızca fiziksel tasarım değişiklikleri ile değil, aynı zamanda da ses kalitesi iyileştirmeleri elde etmeyi amaçlayan farklı tasarım rotaları izleyerek müşteri kazanmaya çalışıyor.

 

Küresel akıllı hoparlör sayısının 2020 yılında 320 milyonu aşacağı, 2024 yılına kadar 640 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor. Bu gelişme akıllı uygulamalarda artışı da beraberinde getirecek gibi gözüküyor. Cihazların yapabileceği işlerin sınırları da hayli gelişecek ve bu durumda müzik endüstrisi kendisini doğrudan ilgilendiren bir çok yenilikle karşı karşıya kalabilecek.

 

Fotoğraf: Thomas Kolnowski
İlginizi Çekebilecek Yazılar  Sosyal Mecra Yönetiminde Otomasyon