Korsanlar Yayından Kaldırılıyor

Google, telif hakkı ihlallerine karşı hak sahiplerinden gelen 5 milyarı geçkin yayından kaldırma talebini yerine getirdi. Bildirilen ‘Korsan bağlantıların’ çoğu arama sonuçlarından kaldırıldı.

 

Hak ihlallerine neden olan siteler maalesef ki hala arama motorları arasında görülebiliyor. Amerika’da DMCA’nın ihlal edilmesi neticesinde ihtarlarla da karşılaşıyorlar. TorrentFreak sitesi Google’ın 5 milyarıncı yayından kaldırma işlemi sonrası bir araştırmaya yer verdi.

 

2011 ile 2012 yılları arasında telif hakkı ihlali nedeniyle yapılan bildirimler kamuya açılmıştı. Yayından kaldırma bildirim taleplerinin Şeffaflık Raporu ile halka açılmasından önce günde ortalama 35.000 URL’nin yayından kaldırılması talep ediliyordu. Halka açılmadan 3 ay sonra bu sayı % 600 arttı. Günde 210.000’den fazla linkin yayından kaldırılması talebi iletildi.

 

Son zamanlarda ilk çıkışta var olan ivme tersine döndü. Google’a artık bu konuya ilişkin daha az bildirim yapılıyor. Muhtemel ki, bu konuda Google’ın yürüttüğü korsan karşıtı politika neticesinde telif hakkı ihlali gerçekleştiren sitelerin görünürlüğünün azaltılmasının da etkisi oldu. Bu sayının azalmasında eskiden sayıları çok daha fazla olan korsan sitelerin artık etkin olmamasının da etkisi bulunuyor.

 

2017 yılında servis sağlayıcıları ve hak sahipleri arasında imzalanan centilmenlik anlaşmasının da bu konuda etkin olduğu düşünülüyor. Anlaşmanın içeriği hakkında kamuoyuna açıklama yapılmamış olmakla beraber korsan sitelerin arama motorlarında gözükmesinin engellenmesi gibi hususların yer aldığı tahmin ediliyor.

 

Fotoğraf: Fotis Fotopoulos
İlginizi Çekebilecek Yazılar  Deezer’dan Korsan İndirmelere Karşı Hamle