Korsanla Mücadelede Twitter Sınıfta Kaldı

Amerika Kayıt Endüstrisi Birliği RIAA, Twitter’ın korsanla mücadelede yetersiz olmasını eleştirdi. Amerika Senatosu Fikri Haklar Alt Komitesi’nde yapılan oturumda Facebook ve YouTube korsana karşı alınan önlemleri detaylı bir şekilde açıkladı. Twitter ise oturuma katılmayı reddetti.

 

RIAA, sosyal medya platformu Twitter hakkında olumlu konuşmadı. Sektörel ölçekte fikri hakların korunması için önlem alınmadığını belirtti. Domain adı sağlayıcılarını da korsanı korumakla suçladı.

 

Komite, dijital ortamda korsanla mücadeleye ilişkin çözümler hakkında görüşmek için toplandı. Oturumda Amerikan Dijital Çağ Telif Hakkı Kanunu DMCA’nın korsanla mücadele konusunda ne gibi katkılar getirebileceği değerlendirildi.

 

İfadesi alınmak üzere çağrılanlar arasında Twitter da bulunuyordu. Sosyal medya platformu duruşmaya katılmayı reddetti. Buna karşın komite tarafından gönderilen müzekkereye de cevap verilmedi. Kanun yapıcılar tarafından bu durum hoş karşılanmadı. Amerikan Kayıt Endüstrisi Birliği RIAA da Twitter’ın tavrını eleştirdi.

 

RIAA CEO’su Glazier, Amerika Senatosu Fikri Haklar Alt Komitesi’ne Twitter’ın telif hakları korumak konusunda gerekli önlemleri almadığını belirtti. Glazier, sosyal medya platformunda yapılan hak ihlallerini bildirmek için  tek bir şarkı için on ayda 9000 bildirim yapıldığını, 20.000 şarkı için üç milyondan fazla ihtar gönderdiklerini bunun her bir müzik yapıtı için ortalama 150 bildirime denk geldiğini ancak bütün  bunlara karşın gerekli işlemlerin yapılmadığını söyledi.

 

Yayından kaldırma prosedürünün gerektiği gibi işlemediği hatta Twitter gibi bazı şirketlerin güvenli liman korumasının arkasına sığındığını anlattı.

 

Bakınız: ABD Telif Hakkı Ofisi Güvenli Limanı Tartışmaya Açtı

 

RIAA CEO’su yöneltilen bir soru üzerine  platformların özveri gösterdiklerini söyleseler ve kamuoyuna bu imajı vermeye çalışsalar da, hak sahiplerinin haklarını koruma konusunda samimi olmadıkları görüşünü bildirdi. Domain adı kayıt sistemine yönelik bir başka soruya ise yeterli desteği vermediklerini ve korsan siteleri koruduklarını ifade ederek cevap verdi.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Müzik Endüstrisi Korsanla Savaşmaya Devam Ediyor

 

Yapılan oturuma bakıldığında, her ne kadar duruşma gönüllü ve özel anlaşmalar hakkında olsa da ilerleyen süreç senatonun daha sert bir tavırla süreci yönetmesine ve yaptırımlar uygulamasına ihtiyaç duyabilir.

 

Fotoğraf: MORAN