Korsanla Mücadelede Blockchain

DISH, korsanla mücadele için hazırladığı Blockchain tabanlı sistemin patentini aldı.

 

DISH Networks isimli şirket, Blockchain tabanlı korsanla mücadele sistemi için patent aldı. DISH, bu sistemin dünya çapında korsanla mücadele için etkili olacağını öngörüyor. Bu sistemin hem en ucuz hem de en etkili sistem olacağını iddia ediyor.

 

ABD merkezli yayıncı şirket Dish Networks, daha önce korsanla mücadelede bireysel olarak birçok başarıya imza atmış, açtığı davalar sonucunda yüklü tazminatlar kazanmıştı. Fakat şirketin korsanla mücadelesi şimdiye kadar bireysel sistem üzerinden devam etmişti. Geniş çerçevede ise korsan sorunu zaman içerisinde teknolojinin ilerlemesiyle büyüyerek devam etmişti.

 

Şirket bu defa herkese katkı yapacak bir sistem üzerinde çalıştı ve başvuruda bulunduğu korsanla mücadele sisteminin patentini aldı.

 

Gelişen teknolojiyle birlikte dijital veriye her yerden hızlıca ulaşım mümkün oluyor. Diğer yandan da bu hızın sayesinde kötülüğün ve yanlışın da kolayca yayılabilmesi de mümkün oluyor. Korsanın önüne geçmek hak sahibinin telif hakkı ihlaline uğrayan içerik hakkında şikayette bulunması gerekiyor. Kocaman bir internet havuzunda ise veriye ulaşmak o kadar da kolay olmuyor. Bu nedenle DISH de gördüğü sorunun üzerine giderek, herkesin kullanabileceği birleşik bir sistemle korsanın önüne geçmeyi hedefliyor.

 

DISH tarafından geliştirilen sistem, esas olarak içerik haklarına saygılı ve hak sahiplerinin uyarılarına cevap vermeye çalışan siteler ve servislerde kullanılması için tasarlanmış.

 

Hak sahibi kendine ait içeriği sisteme yüklediğinde buna ilişkin bir giriş kaydı oluşturuluyor. Sistem içerik için bir benzersiz kimlik geliştiriyor ve içeriği yükleyen siteler gerekli kontrolleri yapabiliyor. Korsan yüklemeler engellenebiliyor.

 

Sistemin uygulamaya sokulması için sitelerin ve servis sağlayanlar ile elbette içerik sahiplerinin ikna edilmesi gerekecek. Sistemin korsanla mücadelede ne kadar aktif olacağını zaman gösterecek. Her koşulda telif hakkına saygılı siteler bu sistemle işbirliği yaptığı takdirde sistemin güvenilir bir şekilde çalışma ihtimali daha yüksek olacağı gibi, bu patent önümüzdeki dönemde korsanla mücadelenin teknoloji ağırlıklı olacağını gösteriyor.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Korsan Yayınlara Dava

 

Fotoğraf: Micheile Henderson