Korsan Yayınlarla Savaşa Devam

ABD Adalet Bakanlığı geçen yıl çevrimiçi korsanlığa karşı çok büyük başarılar elde etti. 2020 yılının Ağustos ayında uluslararası alanda korsan film ve televizyon şovlarının kaynağı olan Sparks ekibine karşı operasyonlar düzenledi ve başarılı oldu. Sparks, filmleri, müzikleri ve diğer dijital materyalleri resmi olarak yayınlanmadan önce edindiği ve internete koyduğu iddia edilen bir yayın grubuydu.

 

Geçen sene yapılan soruşturma Sparks üyeleri üzerine yoğunlaşmıştı. Soruşturma kapsamında Sparks isimli korsan grubun üç üyesi belirlendi. Yapılan soruşturma büyük bir etki yarattı.

 

Bu baskın sonrası onlarca korsan site kapandı. Korsan siteler tarafından, aslında bunun bir başlangıç olduğundan korkuluyordu.

 

Eylül başlarında 1944 adet yeni programın yayınlandığı belirtilmişti. İlk baskından bir gün sonrasında bu sayı 168’e düştü.

 

TorrentFreak, bu konu ile ilgili yayınladığı haberinde şimdilerde sayıların neredeyse baskın öncesi verilere ulaştığını belirtti. Bu tablo başlangıçta baskınların çok etkili olmasına karşın, devamlılığının olmadığını gösteriyor.

 

Korsan yayıncı Sparks içinse süreç devam ediyor. Tutuklu üyelerin ceza davaları sürüyor. Sanıklardan biri suçunu kabul etti. Sanığın üst sınırı 5 yıl olmak üzere, 12 ay ila 18 ay arası hapis cezası alması öngörülüyor.

 

Fotoğraf: David Veksler
İlginizi Çekebilecek Yazılar  Avrupa Birliği’nde Dijital Tek Pazar İçin Yeni Çalışma: “Dijital Hizmetler Yasası”