Korsan Yayına Ceza

New York’ta bir kişinin korsan video paylaşımlarına ilişkin olarak 108.750 dolar ödemesine karar verildi. Strike 3 Holdings isimli şirketin açtığı davada BitTorent sitesinin ayrıca cezalandırılması istendi.

 

Dünyanın farklı bölgelerinde korsanlara ilişkin davalar açılıyor. Amerika’da açılan davaların büyük bir çoğunluğu, Strike 3 Holdings şirketi tarafından açılıyor. Şirket eğlence içerikli videolar üretiyor. Ancak bu videoları korsan olarak yayınlayanlar için dava yoluna başvuruyorlar.

 

Kanun yollarına başvuruda alternatif çözüm yöntemleri de var. Uzlaşma, yasal zeminde hem sanık hem de şikayetçi için olayın çözümünde, çoğu ülkede farklılıklar gösterse de, var olan hukuki bir yöntemdir. Türk Hukukunda da fikri haklara ilişkin açılan ceza davalarında çoğu süreç, uzlaştırma aşamasında çözüme kavuşmaktadır. Fakat bu dosyada hukuki sorunun uzlaşma yoluyla çözümü mümkün olmadı.

 

TorrentFreak’te yayınlanan habere göre, şirket yaptığı son şikayetlerinden birinde, ulaştığı site sahibinden uzlaşma görüşmeleri süresince farklı IP adreslerini de istedi.

 

Suçlamalara karşın sanık hiçbir şekilde davaya ilişkin savunmasını sunmadı. Mahkeme de sanığın gıyabında karar verdi. Mahkeme tarafından, sanığın gerçekleştirdiği telif hakkı ihlallerinin her biri için 750 dolar ödenmesine karar verildi. Bu durumda sanık toplamda 108.750 dolar ödemede bulunacak.

 

Fotoğraf: Claire Anderson
İlginizi Çekebilecek Yazılar  Korsan IPTV Yayına 2,7 Milyon USD Tazminat Cezası