Korsan Sitelere Ziyaretler

Geçen yıl korsan internet sitelerine 130 milyardan fazla ziyaret gerçekleşti. Amerika Birleşik Devletleri korsan site ziyaretlerinin en yoğun olduğu ülke oldu.

 

Korsanla mücadele üzerine çalışan şirket MUSO, konuya ilişkin araştırma yaptı. 2020’de 130 milyardan fazla korsan site ziyareti gerçekleştirildi. Korsanla mücadele sadece yasal önlemlerle gerçekleştirilebilir bir şey değil. Korsanlara ulaşanlar da aslında müzik dinleyicileri ve bunları yasal kullanıma çekmek gerekiyor.

 

MUSO şirketi, korsanların tüketici profilinden bu konuyla ilgili çaba sarf ediyor. Korsanlığın çözümüne farklı bir pencereden bakıyor. Korsanlığa ilişkin veri analizlerinden faydalanıyor. Şirket TorrentFreak sitesine yaptığı açıklamada, korsanları telif ücreti ödeyen bir müşteri haline getirmeyi amaçladıklarını belirtti.

 

MUSO tarafından korsan sitelerin ziyaretine ilişkin veriler ilginç sonuçlar ortaya çıkarıyor.

 

130 milyarı aşkın korsan site ziyaretlerinin % 57’si korsan streaming sitelerine ait, % 27’si korsan içerik indirme portalları, % 12’si torrent siteleri ve % 4’ü de korsan stream ripper sitelerine ait.

 

Korsan site ziyaretlerinde Amerika Birleşik Devletleri 12,5 milyon ile birinci sırada yer alıyor. Rusya 8,3 milyon ile ikinci, Çin 6,9 milyon ile ikinci sırada bulunuyor. Onları 5,6 milyon ile Hindistan izliyor.

 

Aslında bu ülkeler dünya üzerinde en çok nüfusa sahip olan ülkeler de olduğu için en fazla ziyaretlerin de bu ülkelerden olması tesadüf olmuyor.

 

MUSO tarafından yapılan bir diğer çalışma korsan sitelere girenler arasında sadık dinleyicilerin hayli yüksek oranda olduğunu gösteriyor. MUSO korsan sitelerdeki dinleyiciler arasında yaptığı reklam çalışmasında fazla sayıda ziyarette bulunanların reklamları diğer kullanıcıların üç kat fazlası izleme gerçekleştirdiklerini saptadı. MUSO bunun sadık dinleyicilerin aslında para ödemeye yatkın olduklarını kanıtladığı düşüncesinde.

 

Fotoğraf: Markus Spiske
İlginizi Çekebilecek Yazılar  Korsanlar Yayından Kaldırılıyor