Korsan Sitelere Ziyaretler Düşüyor

Korsan sitelerin ziyaretçi sayısı düşüyor. Güncel araştırmalar gösteriyor ki internet kullanıcılarının artık korsan siteleri ziyaret oranları gittikçe azalıyor.

 

Torrentfreak sitesi bu konuyla ilgili bir araştırmaya yer verdi. Bu habere göre, 2020’de korsan sitelerin ziyaretçi sayıları düşüş gösterdi. Kabaca grafiklere bakıldığında ziyaretçi sayısında 3’te bir oranında düşüş olduğu görülüyor. Google algoritmalarında yapılan değişiklik bu düşüşün nedeni olabilir.

 

İnternetin 20 yılı aşkın süredir hayatımızda oluşu ile korsan sitelerde bu sistem içerisinde zamanla yaygınlaştı. Zamanla internetin ve korsan siteler aracılığı ile yapılan telif hakkı ihlallerinin artması nedeniyle, arama motorlarının korsan siteleri göstermesini engellemesine ilişkin çalışmalar yapılmaya başlandı. Henüz küresel çapta korsan sitelerin arama motorlarında görünmesi tam olarak engellenemese de korsan sitelerin ziyaretçi sayılarında oldukça düşüş oldu.

 

Dünya çapında yaygın olarak kullanılan arama motoru Google, bu konuda destek olan şirketlere örnek teşkil ediyor. Google, yayından kaldırma isteği aldığı korsan sitelerin trafiğini genellikle önlüyor.

 

Korsan karşıtı şirket MUSO’nun yardımıyla yapılan Avrupa Birliği’ndeki korsanlıkla ilgili araştırmalar, korsan sitelerin trafikleri hakkında detaylı bilgiler sağladı.

 

Yapılan araştırmada arama motorlarından gelen site ziyaret trafiği hariç olmak üzere, Aralık 2019 ile Kasım 2020 arasında herkese açık torrent, streaming, bağlantı ve indirme sitelerine yapılan tüm ziyaretlerin grafiğinde nerdeyse % 10 oranında bir düşüş görülüyor.

 

Aralık 2019’dan Kasım 2020’ye kadar korsan sitelerine yönelik arama trafiği ise yaklaşık üçte bir oranında düştü.

 

Düşüş, koronovirisin dünyada yaygınlaşmasıyla başlıyor ve virüsün en çok yaygınlaştığı Mayıs ayında en fazla düşüş gösteriyor. 2020 yılının Mayıs ayında % 20 oranında düşüş görülüyor.

 

Koronovirüs, belki de insanlığın emeğe değer vermesine yol açtı ve insanları hakkaniyete olan inancı güçlendirmeye yöneltmiş olabilir, kim bilir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  İnternet Servis Sağlayıcısı COX Tazminat Miktarında İndirim İstedi

 

Fotoğraf: Michael Geiger