Korsan Siteler Google’dan Kaldırılıyor

Google, çevrimiçi korsanlıkla mücadelede hak sahiplerine gönüllü olarak yardımcı olmaya başladı.

 

TorrentFreak haberine göre Google, yerel bir internet servis sağlayıcısı için alınan site erişim kararının ardından Google Hollanda’daki arama sonuçlarında belirtilen korsan sitelerin URL’sini kaldırdı. Google attığı bu adıma ilişkin henüz bir yorum yapmadı.

 

On yıldan fazla bir süredir çeşitli telif hakkı sektör grupları, Google’a ve diğer arama motorlarına korsan sorununun kontrol altına alınmasına yardımcı olmaları için çağrıda bulunuyorlardı.

 

Google tarafı başlangıçta harekete geçmekte tereddüt etti, ancak arama devi şirket şikâyetleri karşılamak için yıllar içinde kullandığı algoritmalarını kademeli olarak bu soruna müdahale edebilecek şekilde değiştirdi.

 

İlk adım, DMCA ile birden fazla yayından kaldırma bildirimi aldığı saptanan internet alan adlarının arama sonuçlarını alt sınıfa indirmek oldu. Bunun da ötesinde, korsanlıkla ilgili birkaç terimi otomatik tamamlama özelliğinden de kaldırdı.

 

Hak sahipleri ve Google, açıklanmayan diğer önlemler üzerinde de çalıştı. Geçen yıldan itibaren Google, korsanlıkla ilişkili olan tüm internet alan adlarını arama sonuçlarından kaldırmaya başladı.

 

Geçmişte Google, “Siteyi tümden” kaldırma işlemlerinden yana olmadığını belirtmişti, ancak bu yaklaşım özellikle hak sahiplerinin korsanlığa karşı başlattığı sarsılmaz tutum ile değişti. Hak sahipleri, yerel internet servis sağlayıcılarına yönelik korsan sitelerin engellemesi kararlarını bildirdiğinde, Google da yeni benimsediği politikası çerçevesinde inisiyatif alarak, işlem yapmaya başladı. Bu arama sonuçları kaldırma işlemleri, genellikle tek bir ülke olmak üzere, engelleme kararının geçerli olduğu bölgeyle sınırlı yapılıyor.

 

Geçen ay bir Hollanda mahkemesi yerel internet servis sağlayıcı Delta’ya YTS, RARBG ve 1337x gibi popüler torrent sitelerine bağlı düzinelerce internet alanının erişime engellenmesini karara bağladı.

 

BREIN Google’ı bilgilendirerek arama motorundan Hollandalı ziyaretçiler için bu alan adlarını kaldırmasını istedi. Sonrasında alan adları kaldırıldı.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Korsanlığa Karşı Fidye Talepli Korsanlık