Korsan Korsana Karşı!

Korsan, Türk Dil Kurumu tarafından, başkalarının hakkını zor kullanarak alan kimse, olarak tanımlanmıştır.

 

Denizde de olsa, pasaj içinde, köşe başında tezgahta korsan müzik, film yapımı da satsa, internette telif hakkı gaspı da yapsa korsan korsandır.

 

Korsanın herkese zararı var. Son zamanlarda tekrarlanan bir olay ise gösteriyor ki korsanın korsana da zararı bulunuyor.

 

IPTV teknolojisi internet ile birlikte hayatımıza girdi. Artık eski düzen arkası tüplü televizyonlar, anneannelerimizin sobalarının üzerindeki kestaneler gibi bizlere uzak. Hayatlarımızda her şey elektronikleşti. Hayat, teknolojik boyuta dönüp her şey teknolojikleştikçe de birilerinin haklarını çalıp kazanç elde eden korsanlar da dijital olarak iyice yaygınlaştı. Korsanlık çağa ayak uydurdu. Hacker’lık çıktı, mertlik bozuldu. İnternette IPTV’ler kadar korsan IPTV’ler de çoğaldı.

 

Yakın zamanda internet dünyasında yaşanan bir olay tekrar etti. IPTV satıcıları ve sağlayıcıları, hackerlar tarafından fidye olarak Bitcoin ödenmesi için tehdit edildi. Verilen fidye karşılığında ise sorun çözülemiyor.

 

İşin doğası gereği, korsan IPTV servis operatörleri, satıcıları, kendi kimliklerini ve kullanıcı kimliklerini yaptıklarının yanlış olduğunu, yasal olmadıklarını bildikleri için saklı tutuyorlar.

 

Korsanların kendilerini saklamaları doğaldı ama onların da hakları başka bir korsan tarafından gasp edildiğinde onları kim koruyacaktı?

 

2019 yılının sonlarında Helix Hosting isimli bir sitenin kullanıcılarının bilgilerinin sızdırılmaması için bir miktar fidye talep edildiği ortaya çıkmıştı.

 

Aynı zamanda sitenin sahiplerinden birinin veya personelin kişisel bilgilerini, adlarını, adreslerini, telefon numaralarını IP adresleriyle birlikte yayınlamakla tehdit edilmişti.

 

Sonradan da PrimeStreams isimli site benzer sebeplerle fidye olarak 70 bin dolar değerinde Bitcoin  talebiyle karşılaştı.

 

Daha önce konu ile ilgili çıkan haberler sitenin büyüklüğü ve kullanıcı miktarına göre fidye miktarının ayarlandığını düşündürdü. Saldırı yapılan sitelerin yasal olmaması vesilesiyle de korsanlık zincirleme devam etti.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Pandemiye Karşı Akıllı Etkinlik Teknoloji Paketi

 

TorrentFreak sitesi konu ile ilgili detaylı bir haber çalışmasına yer verdi.

 

Kısa sürede yayılan bu korsan dosyalarının WHMCS Smarters’a yapılan bir saldırı vasıtasıyla yayılmış olabileceği şüphesine ilişkin bir bilgilendirme yapılmıştı.

 

2019’daki olayların yakın zamanda tekrarlandığına ilişkin haberler yayılıyor.

 

Korsanın korsanla savaşında neler olacağını zaman gösterecek. Ancak çağın değişimi, yaşanan tartışmalar ve olaylarda da kendini fark ettiriyor. Artık fidyeler Bitcoinle, kavgalar klavye gücüyle devam ediyor.

 

Fotoğraf: Luke Southern