Korsan IPTV’lere Karşı Yeni Şikâyet

DISH tarafından yeni bir korsan IPTV servisine karşı  Amerika Birleşik Devletleri Bölge Mahkemesi’ne şikayette bulunuldu. Korsan IPTV sağlayan ve satışını yapan şirketin 31 milyon doları aşkın tazminat ödemesi talep edildi.

 

Davaya konu ihlali gerçekleştiren korsan Chitram TV isimli yayıncı Almanya, Amerika ve İngiltere’de satış ve yayın yapıyordu. Aslında bu yayın kuruluşu orijinal bir içeriğin benzer alan adı ile kullanma yayma ve satma işlemi yaparak para kazanıyordu. Bu nedenle asıl yayıncı kuruluş da  zarara uğruyordu.

 

İddiaya göre asıl IPTV servisi veren kurum, 500 canlı televizyon kanalı, 10.000 film ile karantina döneminde oldukça fazla ünlenmişti.

 

DISH, korsana karşı yayınlara ilişkin verdiği mücadele ile de tanınan bir şirket. DISH’in şikayetleri 2014 yılından beri sürüyordu.

 

Korsan yayıncının merkezi belli değil fakat Almanya, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri’nde bağlantılarının olduğu şikâyet dilekçesinde sitenin ekran görüntüleri verilerek belirtiliyor.

 

DISH tarafından yapılan şikâyette, telif hakkıyla korunan hak ve içeriklerin, Chitram tarafından kontrol edilen bilgisayar sunucularından, sanıklar tarafından iletildiği belirtiliyor.

 

Davalıların eylemleri neticesinde davacının münhasır haklarını kullanmasını da ihlal ettiği belirtiliyor. DISH, dava sonucunda ihlali önleyici kalıcı tedbirlerin alınmasını ve her bir ihlal için 150.000 dolar tazminat ödenmesini talep etti.

 

Fotoğraf: Compare Fibre
İlginizi Çekebilecek Yazılar  WMG’nin E-Ticaret Sitelerine Dava