Korsan IPTV Yayına 2,7 Milyon USD Tazminat Cezası

Korsan IPTV ile hosting şirketinin, yayın kuruluşu DISH’e 2,7 milyon dolar tazminat ödemesine ve faaliyetlerinin engellenmesine karar verildi.

 

Amerikalı yayın şirketi DISH Networks, 2019 yılının Temmuz ayında korsan IPTV’lere karşı izinsiz yayınlanan içerikler nedeniyle dava açmıştı. Dava sonucunda DISH Network’e 2,7 milyon dolar tazminat ödenmesine karar verildi. Kanalların yasadışı olarak yayınlanması nedeniyle EastIPTV’deki doğrudan telif hakkı ihlalinden içerik dağıtım ağı (CDN) şirketi Serverlogy ve site operatörü sorumlu tutuldu.

 

İddiaya göre, DISH tarafından ihtar gönderilmesine karşın EastIPTV’deki içeriklerin yayından kaldırılması gerçekleşmedi DISH uğradığı zarar nedeniyle, izinsiz yayınlanan her bir eser için 150,000 dolar tazminat talebinde bulundu. Şikayetçi DISH, sonrasında dosyada CDN şirketinden de şikayetçi oldu. Mahkeme, DISH kanallarını yasadışı olarak yayınlanması nedeniyle operatörün de tazminat ödemesi gerektiğini belirtti. Mahkeme kararında korumalı kanallarında yayınlandığı örneklenerek münhasır hakların zarar gördüğü  belirtildi. Operatörün bildirimlere DMCA kapsamında cevap vermemesi nedeniyle direkt sorumlu  olduğuna karar verildi. Mahkeme tazminat ödenmesi kararının yanında, sanıkların DISH içeriğini tekrar yayınlamasını da engelledi. Bu durumda davalı şirket Serverlogy, etki alanını kaybedecek.

 

Kararda, ihale konu alan adalarının umuma iletiminin 48 saat içerisinde kesilmesi, alan adlarının DISH’e teslim edilmesi, alan adlarının tesliminden sonra DISH’in kullanımına açılması için etkinleştirilmesine karar verildi. Karar metni için tıklayınız.

 

Fotoğraf: Nicolas J Leclercq
İlginizi Çekebilecek Yazılar  Korsan Sitelere Ziyaretler