Konserler Yine Yasaklandı

Park Et Seyret serisi ile başlayan ve kısıtlamalara uygun olarak gerçekleştirilen etkinlik ve konser organizasyonları yeniden yasaklandı. Harbiye Açık Hava Konserler serisi, İstanbul Jazz Festivali vb. etkinliklerin önlemlere uygun ve mesafeli şekilde yapılması sektör için bir umut olmuşken yeni yasaklama kararı çarpıcı oldu.

 

11 Eylül saat 22’de Vali Yardımcısı Niyazi Erten başkanlığında olağanüstü toplanan İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi 14 Eylül’den itibaren açık alanlarda yapılacak olan konser, gösteri, festival vb. etkinliklere hiçbir şekilde müsaade edilmeyeceği yönünde karar aldı. Bu yasaklamalar canlı etkinlik sektörüne ağır darbe vururken hiçbir kamu desteği sağlanmaması çalışanları açlıkla karşı karşıya bıraktı.

 

Yasak öncesinde yapılan son birkaç etkinliğe giden arkadaşlarımız, pandemi önlemlerinin ne derece uygulandığını takip ettiler. Vardıkları sonuç önlemlerin uygulandığı yönünde oldu.

 

Girişten başlayarak sahne, yerleşim düzeni, konser anı, büfe, sağlık müdahalesi, vb. adımları izleyen ekibimiz aşağıdaki sonuçlara ulaştı.

 

“Konser alanının girişinden itibaren etkinlik için özel olarak bulunan güvenlik görevlileri ve etkinlik görevlilerinin kurallara uyulması konusunda gerekli dikkat ve özeni gösterdiklerini gözlemledik. Konser etkinliğinde, konser girişinde yapılan bilet kontrolü ve detektörden giriş öncesi yapılan ateş ölçümü ve dezenfektan kullanımının ardından amfiye giriş sağlandı. Girişler tek sıra halinde sosyal mesafeye dikkat ederek yapıldı. Gelen çiftler veya aileler birlikte alındı.

 

Biletler Mobilet uygulaması vasıtasıyla alınmakta, konser girişinde bilet satışı bulunmamakta idi. Online bilet satışlarında konserle ilgili alınan önlemlere ilişkin uyarı metinleri yer almakta idi.

 

Etkinlik öncesi gerekli sağlık malzemeleriyle dezenfekte edilen amfi gerçekten olabildiğince temizdi. Etkinliğe iki saat önce gidildi, prova öncesinde ve sonrasında sahnenin dezenfekte edildiğini, seyirciler içeri alınmadan önce ayrıca mekanın da dezenfekte edildiğini gözlemledik.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Bocelli Konserinde 1,75 Milyon Dolar Değerinde Bilet Satıldı

 

Bu etkinlik için sosyal mesafe kurallarına göre özel olarak düzenlenmiş amfide oturma düzeni de sosyal mesafe kurallarına uygun olarak dizayn edilmiş (1,5 metre aralıklarla), biletlere göre koltukların ve sahne önündeki sandalyelerin üzerine bilet numaraları görünür bir şekilde yerleştirilmişti. 500+ kapasiteli amfide 150 bilet satıldı.

 

 

Konser alanında yiyecek içecek satışı yapılmamakta idi. Ancak alana yakın yerlerde bulunan kafelerden konser içerisinde tüketmek üzere su gibi sıvılar içeriye alınabiliyordu.

 

Konser öncesi ve süresince de görevliler  konser alanında uyulması gereken kurallara uyulmaması halinde kibarca müdahaleler de bulunup sözlü uyarılarını yaptılar. Bahsi geçen kurallar etkinlik web sitesinde ve Mobilet uygulamasında da zaten ayrıntılı bir şekilde yer almakta idi.

 

Konser başlayana kadar yerlerinde sakince oturan izleyiciler, sanatçının sahne almasından sonra konser bitene kadar taşkınlık yapmadan şarkılara eşlik ettiler. Kendilerini kaptıran ve mesafe kuralına uymayanlar da yine görevliler tarafından, diğer izleyiciler rahatsız edilmeden, uyarıldılar.

 

Konser öncesi sahne sorumlularıyla tanışma fırsatımız oldu ve kendilerine uygulanan hijyen kuralları hakkında da etkinlik görevlilerinin azami özen gösterdiğini öğrendik. Konser esnasında sahne de maske takılamaması haricinde sahne arkası grup elemanlarının konser boyunca hijyen kurallarına uygun bir şekilde maskeleriyle beraber çalışmaya özen gösterdikleri de gözlemlendi. Ayrıca konser sırasında kullanılan elektronik cihazların ve müzik aletlerinin dezenfekte edildiğini de öğrendik.

 

 

Konser alanının dışında sağlık ekibi bekletiliyordu. Güvenlik görevlileri sağlıkla ilgili herhangi bir durumda örneğin ateşin yüksek çıkması halinde ilgili kişiyi sağlık ekiplerine yönlendirdiklerini söylediler.”

 

Konser etkinliklerinin tekrar ne zaman başlayacağı henüz bilinmiyor. Vakalardaki artışla beraber yeni önlemlerin de geleceği söylentiler arasında.

 

Fotoğraflar: muzikanaliz