Kobalt’ın Şarkı Kataloğu Satışı Gerçekleşti

Kobalt, şarkı kataloğunu 1,1 milyar dolara yeni bir KKR girişimine sattı. 62.000’in üzerinde telif hakkını içeren katalog Kobalt Music Publishing tarafından yönetilmeye devam edecek.

 

Geçtiğimiz hafta içerisinde Kobalt’ın müzik kataloğunu 1 milyar doların üzerinde satmak için girişimde bulunduğunu duyurmuş, muhtemel alıcının da KKR olduğunu bildirmiştik. Hendel Ailesi’nin yatırım ofisi KKR ve Dundee Partners’tan oluşan bir yatırım grubunun, Salı günü yaptığı açıklama ile Kobalt Music Royalty Fund II’yi 1,1 milyar dolara satın aldığı kesinleşti.

 

Kobalt Capital Ltd. tarafından satılan katalog fonunun yatırımlarını yönetmek için Chord Music Partners adlı bir platform oluşturuldu. Kataloğun yönetimi yine Cobalt Music Publishing’de olacak.

 

Şirket, satın alınan kataloğun “öncelikle yerleşik eserler için müzik edisyon telif haklarından ve Pop, Rock, Dance, Hip Hop, Country ile birlikte diğer türlerde çok beğenilen sanatçıların ve şarkı yazarlarının 62.000’den fazla eserin telif hakkını içerdiğini söylüyor. Katalogdaki şarkılar açıklanmasa da kaynaklar, Lorde and the Weekend’in şarkılarına sahip olan ve 2017 sonunda yaklaşık 180 milyon dolara satın alınan SONGS Music Publishing kataloğunu, daha önce Kobalt tarafından satın alınan Glassnote Records’un ana kayıtları ve aynı yapım şirketinin edisyon kısımlarını ve Kobalt’ın 7 milyon ila 10 milyon dolar arasında satın aldığı tahmin edilen söz yazarı David Hodges’in kataloğunu içerdiğini söylüyor.

 

Öte yandan KKR de bu yılın başlarında 1 milyar dolarlık bir anlaşma ile BMG’nin müzik varlıklarını satın almıştı. Resmi duyuruya göre KKR, sanatçı merkezli işletmelere, Gibson Brands ve Alpha Theta (fka Pioneer DJ) gibi gruplar aracılığıyla müzik endüstrisine ve ayrıca ByteDance (TikTok), Jio Platforms (JioSaavn), Epic Games, OverDrive, RBmedia, ArtList, UFC, Leonine, Next Issue Media ve Nielsen gibi dijital medya ve içerik şirketlerine yatırım yapma konusunda deneyimli.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Sony Music’den, Latin Amerika’ya Yatırım

 

Hendel ailesi yatırım ofisi Dundee Partners ise daha önce Partisan Records, Knitting Factory Entertainment, Left Music Publishing; Nijeryalı aktivist ve Afrobeat’in öncüsü Fela Kuti’nin hayat hikayesini anlatan müzikal olan Broadway hiti Fela!’nın yaratılmasında rol aldı.