Kişisel Verilerimiz Nasıl Kullanılıyor?

Son günlerde “Kişisel veri” terimi oldukça yaygın bir şekilde kullanılarak hayatımıza girdi. Hem Kişisel Verileri Koruma Kanunu KVKK hem de Avrupa’da GDPR ile hayatın her alanında ve her yerde kişisel verilere ilişkin konular konuşuluyor.

 

Nedir bu kişisel veri?

 

Türk hukukunda 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nda, kimliği belirli veya belirlenebilir gerçek kişiye ilişkin her türlü bilgi kişisel veri olarak ifade ediliyor.

 

Kişisel verilerin işlenmesi ise, kişisel verilerin tamamen veya kısmen otomatik olan ya da herhangi bir veri kayıt sisteminin parçası olmak kaydıyla otomatik olmayan yollarla elde edilmesi, kaydedilmesi, depolanması, muhafaza edilmesi, değiştirilmesi, yeniden düzenlenmesi, açıklanması, aktarılması, devralınması, elde edilebilir hâle getirilmesi, sınıflandırılması ya da kullanılmasının engellenmesi gibi veriler üzerinde gerçekleştirilen her türlü işlemi belirtmek için kullanılıyor.

 

Dünyanın birçok yerinde tanımlar benzer nitelikler gösteriyor ve tüm dünya bu sürece alışmaya çalışıyor. İnternet sitelerine kişisel verileri koruma politikaları ekleniyor. Dijitalleşmeyle kaybettiğimiz kişisel alanımız yine dijital yollarla korunmaya çalışılıyor.

 

Son olarak Apple da bu konuda yeni bir çalışma yaptı. Apple Store’daki gizlilik politikası gereğince uygulamaların ne kadar kişisel veri bulundurduğunu kullanıcılara göstermek için farklı yöntemler denedi.

 

Digital Music News haberine göre Apple Store’daki verilere göre hazırlanan listede en fazla kişisel verinin paylaşıldığı müzik uygulamaları sırasıyla YouTube, YouTube Music, TikTok, Spotify, Pandora, BBC Sounds, Houseparty, SoundCloud, Amazon Music olarak belirlendi.

 

Kişisel veri kullanımının en yüksek olduğu iki uygulama Instagram ve Youtube. Instagram kullanıcılarının verilerinin % 79’u paylaşılıyor. Bu veriler arasında arama geçmişi ve kişisel bilgiler de bulunuyor. Instagram reklamlarının bu kadar isabetli olmasının gerisinde bu gerçek yatıyor.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Yargıtay Ceza Genel Kurulu Kararı Değerlendirmesi

Youtube ise % 42 oranında veri paylaşıyor ve gösterilecek reklamlarla tavsiye edilen videolar bu verilere göre belirleniyor. Bu veriler Twitter, Facebook ve Instagram reklam verenlerine de satılıyor. Detaylı liste için tıklayınız.

 

Fotoğraf: Sigmund