Kişisel Verileri Çalan Çalana

Son zamanlarda sosyal medya platformlarından veri çalındığına dair haberlerin ardı arkası kesilmiyor. Yemek siparişi ettiğimiz yerden, özgeçmişimizi paylaştığımız platformlara kadar sosyal medya ve daha geniş çerçevede çevrimiçi platformlarda kişisel verilerin sızdırılmasına ilişkin her gün yeni bir haber geliyor.

 

Geçen hafta Clubhouse’da bulunan kullanıcı verilerinin çalındığına dair haberler yayılmıştı. Çıkan haberlere göre iOS destekli sosyal medya platformunda bulunan 1,3 milyon kişinin verisi çalındı. Sistemin hacklenmesiyle birlikte sosyal medya profilleri ve işlenen diğer verilerin sızdırıldığı düşünülüyor.

 

Geçen hafta bir diğer hacklenme haberi de iş yaşamının sosyal medya platformu LinkedIn’den geldi. Konuyla ilgili çıkan haberlere göre 500 milyondan fazla kullanıcının bilgileri çalındı.

 

Daha önce de benzer haberler farklı platformlardan gelmişti. Görünen o ki bu tip haberler gelmeye devam edecek. Bu nedenle kullanıcılar olarak paylaşılan verilere dikkat etmek, asgari miktarda veri paylaşmak ve dijital platformlarda kullanılan şifrelerimizi sıklıkla değiştirmek bir nebze de olsa riski azaltmaya yardımcı olacaktır.

 

Fotoğraf: Sigmund
İlginizi Çekebilecek Yazılar  Sanal Gerçeklik Uygulamaları Gelişiyor