Katalog Alımları Ve İş Birlikleri

Müzik dünyasının olmazsa olmazı katalog alımları ve iş birlikleri devam ediyor. İşte bu hafta öne çıkanlar…

 

Daha çok Buffalo Springfield ve Crosby, Stills, Nash&Young çalışmalarıyla tanınan Stephen Stills, kataloğunu Irving Azoff’un Iconic Artists Group’una (IAG) geniş kapsamlı bir anlaşmayla satıyor. Stills, 58 yıllık müzik kariyerinin derinliği ve potansiyelini yeniden parlatmayı amaçlıyor.

 

Anlaşma, Stills’in Buffalo Springfield’deki çalışmalarından 1.000’den fazla şarkıdan oluşan müzik edisyon kataloğu da dahil olmak üzere fikri mülkiyet hissesinin IAG tarafından satın alınmasını kapsıyor (Crosby, Stills, Nash & Young (CSNY); Crosby, Stills & Nash (CSN); Manassas; The Rides ve The Stills-Young Band ve solo kariyeri). Anlaşmanın kapsadığı klasikler arasında “Suite: Judy Blue Eyes”, “Southern Cross” ve “Love the One You’re With You” yer alıyor.

 

Ek olarak, IAG, Stills’in solo çalışmasından kayıtlı müzik varlıklarını, yukarıda bahsedilen gruplardaki paylarını ve Stills’in grup ticari markalarındaki payını, ayrıca adını, imajını ve benzerliğini de satın aldı.

 

Reservoir Media, profesyonel adıyla Marley Marl olarak bilinen Hip-Hop yapımcısı Marlon Williams’ın kataloğunda yer alan bir hisse için edisyon anlaşması imzaladı.

 

Kariyeri boyunca Williams, MC Shan, Biz Markie, LL Cool J ve Fat Joe gibi Hip-Hop sanatçılarıyla çalıştı. En büyük ticari başarısı 1990’da LL Cool J’nin dördüncü albümü Mama Said Knock You Out’un ortak yapımcılığı sırasında geldi. Reservoir ile yapılan anlaşma, Mama Said Knock You Out albümünü ve çıkış parçasını içeriyor.

 

Ciara, kendisine ait Beauty Marks Entertainment ortaklığıyla Republic Records ve Uptown Records ile yeni bir plak şirketi anlaşması imzaladı. R&B şarkıcısı-söz yazarı, Coast Contra’nın yer aldığı yeni single’ı “Jump” ile yeni iş birliği başlatılacak.

 

Ciara bugüne kadar Billboard 200 listesinde ilk 10’a giren dört albüme imza attı, 2006’da listelerin zirvesinde yer alan albümü Ciara: The Evolution buna dahil. Ayrıca 2004’te Petey Pablo ile 1 numaralı çıkış single’ı “Goodies”, Missy Elliott ile “1, 2 Step”, Ludacris ile “Oh” ve Justin Timberlake ile “Love Sex Magic” dahil olmak üzere Hot 100’de sekiz en iyi 10 adet single’ı var.

 

Efsanevi plak şirketleri Chrysalis ve Tommy Boy Records, Utopia ailesinin bir parçası olan Proper Music Group ile küresel (ex-America ) bir dağıtım anlaşması imzaladı.

 

1 Temmuz’dan itibaren Proper, İngiltere’nin önde gelen bağımsızlarından olan Chrysalis Records ve ikonik ABD bağımsız plak şirketi Tommy Boy Records’un kataloglarının fiziki dağıtımını üstlenecek.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  YouTube: Müzik Sektörü Abonelik Sarhoşu

 

Anlaşmanın bir parçası olarak Tommy Boy Records’un hisseleri, Ağustos 2022’den itibaren Proper aracılığıyla satışa sunulacak.

 

Downtown Music Services, Jamaika, Port Antonio’daki Geejam Studios’u bünyesinde barındıran uluslararası müzik şirketi Geejam Music ile yeni bir anlaşma yaptığını duyurdu.

 

Bu yeni global anlaşma, Downtown Music Services, Geejam Music’in mevcut kataloğunu, büyüyen şarkı sözü yazarı ile yapımcı kadrosunun müzik edisyon yönetimini ve label hizmetlerini yapacak.

 

25 yıllık Geejam Studios, Drake, Harry Styles ve yakın zamanda Megan Thee Stallion, Sam Smith ve The Rolling Stones gibi isimler için oturumlara, yazma kamplarına ve inzivalara ev sahipliği yaparak bölgede önde gelen bir konut kayıt tesisi haline geldi. Geejam Studios’un hizmeti, Steve Beaver ve Jon Baker tarafından 2007’de kurulan lüks butik Geejam Hotel ile birleştirilmiş bir kayıt stüdyosu tesisini de içeriyor.

 

BMG listelerin zirvesinde yer alan İngiltere rap yıldızı Slowthai ile anlaştı.

 

Slowthai, yakında çıkacak albümü de dahil olmak üzere gelecekteki tüm besteleri için BMG ile küresel bir edisyon anlaşması imzaladı.

 

Sanatçı Top 10’da yer alan ilk albümü Nothing Great About Britain ile öne çıktı ve çok sayıda ödül kazandı. Method/Universal Music tarafından yayınlanan 2019 LP, bugüne kadar 66.521 (Official Chart List) adet satıldı.

 

Slowthai, albümü Tyron’ı 2021’de piyasaya çıkardı ve İngiltere albümler tablosunda 1 numaraya yükseldi. Bugüne kadar 47.186 (OCC) satışı bulunmaktadır. İngiliz rapçinin şu anda aylık 2,8 milyon Spotify dinleyicisi var.

 

Slowthai’nin kataloğu ise Kobalt’ta kaldı.

 

Son haber ise UMG’den. Universal Music Group, resmi olarak Frank Zappa’nın çalışmalarının kalıcı evi haline geldi. Anlaşma Zappa’nın geniş kayıtlarını, ikonik şarkılarından oluşan kataloğunu, film arşivini, isim haklarını, benzerliğini ve The Vault’un tamamını (Zappa’nın çalışmalarına ev sahipliği yapan tesis) ve neredeyse efsanevi arşivini kapsıyor.

 

Anlaşma, UMG ile yaklaşık on yıl önce Universal Music Enterprises ile birleşen eşi Gail  arasında Frank Zappa’nın mirası için yapılan bir ortaklığa dayanıyor. 2012’de imzalanan bu anlaşma ile Zappa’nın şu anda 122 resmi albümünü içeren tüm kayıtlı kataloğunu ilk kez streaming hizmetlerine dahil etti.