Karbon Nötr Video Klip

Dünyayı tehdit eden İklim Krizi karşısında bir çok sanatçı toplumsal duyarlılığı arttırıcı mesajlar vermeye çalışıyor. Polonyalı piyanist ve besteci Wojtek bu sanatçılardan birisi. Wojtek son single yapımı için çektiği klipte karbon nötr bir çalışma yaptı.

 

Yeni teknolojiler sayesinde enerji tüketiminde karbon ayak izini kısmen de olsa düşürmek mümkün oluyor ama video çekimleri ciddi emisyon kaynağı ve yüksek miktarda hammadde tüketiyor. Polonyalı piyanist ve besteci Wojtek bunları aşarak karbon ayak izi düşük bir yapım üretti.

 

Yapımın kayıt aşamasının yenilenebilir enerji kullanan Baltık Stüdyoları’nda gerçekleştirildiği ve dağıtımı sadece dijital olarak yapıldığı için üretim süreci minimum düzeyde karbon emisyonuna neden oldu.

 

Video klibin üretimi ise yeni çekimler yapılmadan gerçekleştirildi. Başka sanatçıların daha önce çektiği ancak kullanmadığı görüntüler üzerinden bir çalışma yapıldı. Klip için görüntü veren sanatçılar arasında Hildur, BOBBi, Sebastian Zawadzki, Misia Furtak,MajLo and Lor  gibi isimler bulunuyor.

 

Klip doğa ve kentsel yaşamı karşılaştırarak uyumlu şekilde bir arada var olmalarının mümkün olduğuna dikkat çekiyor.

Fotoğraf: Patrick Hendry
İlginizi Çekebilecek Yazılar  Mırıldan Google Bulsun