Güncelleme: Kanada ve Fransa’dan Canlı Stream Lisanslamasına Çözüm

Pandemi ile birlikte pek çok canlı stream yayınına şahit olduk. Özellikle Facebook ve İnstegram gibi platformlarda gerçekleştirilen canlı streamlerin lisanslanmasında bazı sorunlar mevcut ve lisanslama sözleşmelerine bazı haklar dahil edilmediği için canlı streamlere ilişkin kısıtlamalar söz konusu.

 

Bu nedenle canlı stream uygulayıcıları diledikleri müzikleri kullanamıyorlar. Önümüzdeki dönemde bu konunun bütün dünyada ayrı bir lisanslama konusu olacağı açık bir şekilde görülüyor.

 

Öte yandan Kanada eser sahipleri meslek birliği SOCAN kendisine üye hak sahipleri için geçici bir çözüm yolu buldu. Encore adlı yeni lisanslama programı ile üyelerine canlı streamlere ilişkin dağıtım yapma hazırlığı içerisinde. Programla eserleri Facbook ve İnstegramda canlı streamlerde kullanılan eser sahiplerine ödeme yapacak. Halihazırda her çeyrek dönemde Facbook’tan gelen lisanslama gelirlerinden 200.000 Dolar ayırıyor.

 

Lisans ödemesi için bazı kurallar getiriyor. Her canlı stream en az 30 dakika olmalı veya en az 10 şarkıdan oluşmalıdır. Ayrıca en az 100 kişi tarafından izlenmiş olmalıdır. Bu durumda her canlı stream için 150 Dolar ödeme yapacak. Ancak konsere ilişkin listelerin gönderilmesi gerekmektedir.

 

Kanada eser sahipleri meslek birliği SOCAN’ın ardından Fransa eser sahipleri meslek birliği SACEM de canlı streamlerin lisanslanmasına ilişkin programını açıkladı.

 

Özellikle YouTube, Instegram, Facebook gibi platformlarla anlaşması olan SACEM canlı streamleri telafi etmek için bu platformlardan tahsil edilen telif ücretlerinin dağıtım modelini güncelliyor.

 

Canlı streamlere ilişkin dağıtım için SACEM üyelerinden canlı stream tarihi, kullanılan eser listesi, platformun adı, canlı streamin linki ve süresi bilgilerinin kendilerine bildirilmesini talep ediyor. Lisans ödemeleri minimum ücretle birlikte görüntüleme başına ödeme olarak belirlendi. Bu nedenle canlı streamlerin görüntülenme sayıları önemli.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Believe’in 2021 Halka Arzı 2,4 Milyar Dolar

 

Minimum ücretler şöyle belirlenmiş:

Yaklaşık 4/5 dakika süren canlı stream için   : 10 Avro
Yaklaşık 20 dakika süren canlı stream için    : 46,35 Avro
20 dakikadan fazla süren canlı stream için    : 76 Avro

 

Ayrıca ek olarak her görüntüleme başına 0,001 Avro.

 

Eğer canlı streamler birden fazla platformda yayınlanıyorsa minimum ücret sadece bir kereye mahsus ödenecek, ancak hangi platformdan kaç kere görüntülendi ise görüntülenme sayısına göre görüntü başına ilave ücret ödenecek.

 

Örneğin 10.000 görüntüleme alan 15 dakikalık bir canlı stream için 46,35 Avro minimum ücrete ek olarak  10.000 X 0,001=10 Avro, toplamda 56,35 Avro ödeme yapılacak.

 

Bu istisna dağıtım, eve kapanmaların başladığı 15 Mart 2020’den itibaren Haziran sonuna kadar (bu süre duruma göre uzatılabilir) gerçekleşen canlı streamler için geçerli olacak ve 2021 Ocak dağıtımına dahil edilecek.

Ana Fotoğraf: Heshan Perera