Kafelerde İzinsiz Müzik Yayınlarına Ceza

Mü-Yap, Müyorbir, Mesam ve Msg’nin hak takip yetkisi bulunan müzik eserinin izinsiz umuma iletimi nedeniyle şikayetçi oldukları davada sanık aleyhine ceza kararı çıktı.

 

Kadıköy’de bir bar restaurantta yapılan tespitte bilgisayar üzerinden yerleşik ses düzeneği aracılığıyla müzik yayını yapıldığı tespit edildi. Şikayetçi meslek birlikleri üyelerine ait müzik eseri, yapımın ve icranın herhangi bir izin olmaksızın kafede yayınlanmasının tespitinin ardından şikayetçi oldular. Şikayete konu dava, İstanbul Anadolu 1. Fikri ve Sınai Haklar Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

 

Mahkemenin kararında, şikayetçi meslek birliklerinin hak takip yetkisi olan müzik eserinin umuma iletimi nedeniyle sanığın adli para cezası ile cezalandırılmasına hükmedildi. Kararda, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu (FSEK) hükümleri uyarınca bir eseri, icrayı, fonogramı veya yapımı hak sahibi kişilerin yazılı izni olmaksızın ses veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletiminin suç olduğu belirtildi.

 

Meslek birliklerinin üyelerine ait eser, icra, fonogram ve yapımların umuma iletimi için lisans sözleşmesi yapılması gerekir. Meslek birlikleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için “Meslek Birlikleri Ne Yapıyor?” haberimizi okuyabilirsiniz. Haber için tıklayınız.

 

 

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar  TikTok Uygulamasında 104.5 Milyondan Fazla Video Yayından Kaldırıldı