İtalyan Besteci Ennio Morricone 91 Yaşında Öldü

Clint Eastwood’un “spaghetti western” olarak bilinen filmlerinin müziklerini yaparak tanınan ve bir süredir Roma’da hastanede yatmakta olan besteci 6 Temmuz 2020 tarihinde aramızdan ayrıldı. Bestecinin bir çok ödülü arasında 2016 yılı Oscar ödülü de var.

 

1960’lı yıllarda spaghetti western denilen filmlerle tanınan Morricone son yıllarda elliden fazla önemli filmin müziklerini yapan efsanevi bir besteciydi. Bunlar arasında “Bir Zamanlar Amerika”, “Dokunulmazlar”, “The Mission” gibi filmler var.

 

Morricone 2007 yılında Oscar Onur Ödülünü 2016 yılında ise Tarantino’nun “The Hatefull Eight” isimli filminin müzikleriyle Oscar ödülünü kazandı. Kendisinin Oscar ödülleri dışında Altın Küre, Bafta ve Grammy tarafından verilmiş bir çok ödülü bulunuyor.

 

Çok yakın zamana kadar film müziklerinin performanlarını da yöneten Morricone beş yüzden fazla filme müzik yapmıştı. Bunlar arasında Bernardo Bertolucci, Pier Paolo Pasolini, Terrence Malick, Roland Joffé, Brian De Palma, Barry Levinson, Mike Nichols, John Carpenter, Quentin Tarantino gibi isimlerin eserleri var.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Spotify Fiyat Arttırma Politikasına Devam Edecek