İtalya’da 6.500 IPTV Korsanının Kimliği Belirlendi

İtalya polisi, korsan IPTV hizmetlerine ve abonelerine yönelik bir operasyonun ayrıntılarını açıkladı. Polis, yaklaşık 500 korsan siteyi, sunucuyu ve Telegram kanalını hedeflediğini, IT uzmanlarının korsan IPTV platformuna erişen 6.500 kişiyi tespit edebildiğini söyledi.

 

Son birkaç yıldır İtalya’daki yetkililer, korsan IPTV hizmetlerinin arzını ve kullanımını bozmayı amaçlayan operasyonları düzenli olarak duyurdu.

 

2021’de Black Out Operasyonu sayesinde ülkedeki yasadışı arzın yaklaşık %80’inden sorumlu bir ağı kapatıldı. Başka bir operasyonda ise 500.000 müşteriye hizmet veren bir internet servis sağlayıcısının dağılmasına yol açtı.

 

Ekonomi ve Maliye Bakanlığı’na bağlı bir kolluk kuvveti olan Guardia di Finanza’nın (GdF) özel siber dolandırıcılık birimi, Serie A futbol liginin son haftasına hazırlıklı olarak yeni bir operasyon düzenlediği bildirildi.

 

Polis, korsan IPTV hizmetlerinin satışı ve dağıtımıyla ilgili siteleri ve sunucuları engellemenin veya ele geçirmenin yanı sıra, binlerce korsana istenmeyen bir sürpriz yapma fırsatını da yakaladı.

 

Official Application isimli  abonelik paketi, her normal TV kanalını ve abonelik TV hizmetini altı avroluk gülünç derecede düşük bir fiyatla sunuyordu. Polis, bazılarının 20.000’e varan kullanıcısı olan, ücretsiz deneme süresi ve aboneleri rahatlatmak için anonimlik garantisi bulunan abonelik paketinin  Telegram kanallarında reklamının yapıldığını söyledi.

 

Polisin çalışması sonucunda müşteriler saptanırken siteye girmek isteyenler özel bir web sayfasına yönlendirilerek ikaz ediliyorlar.

 

İtalyan polisi daha fazla ayrıntıya girmiyor, bu nedenle bir sonraki adımın ne olacağı belirsiz. Bununla birlikte, öneri, ele geçirilen IPTV altyapısı aracılığıyla polisin, ‘Applicazione Ufficiale’ abone paketleriyle yasa dışı streaming hizmetine erişmeye çalışan kişileri izleyebildiği yönünde.

 

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Celine Dion, Menajerine 13 Milyon Dolar Ödeyecek