İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden Sanatçılara Destek

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı, Covid-19 salgını nedeniyle çalışmalarına ara vermek zorunda kalan sanatçılara destek olmak amacıyla yeni bir etkinlik başlattı. Salgının seyrine göre açık ve kapalı alanlar ile dijital platform üzerinden gerçekleştirilecek olan etkinlikler için yapılan başvurular, belirlenen kriterler çerçevesinde değerlendirilecek ve seçilen etkinlikler gerçekleştirilecek.

 

Konser talep başvuru formunda, “Arşiv Desteği”, “Parket Seyret (Açık Havada Arabada Tiyatro Film Gösterimleri vb.)”, “Sahne, çekim ve kayıt gibi teknik destek talepleri”, “Park, meydan, iskele gibi açık alanlarda sanat gösterimleri konserler”, “Kurumumuza bağlı dijital yayın organlarında yayınlanması” başlıklarına başvuru yapılabiliyor.

 

Başvuru şartlarına uygun bulunan sanatçılar, sosyal medya kanalları üzerinden yayınlanacak bir canlı yayına veya etkinliğe katılarak ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Daire Başkanlığı tarafından belirlenecek koşullarda canlı yayında gösterilmek üzere online platformlar üzerinde kaydettikleri bir performansı iletmelerinin ardından yazılı bir sözleşme ile platforma katılmaya hak kazanacaklar.

 

Başvuruların değerlendirmesini Daire Başkanlığı bünyesinde görev yapan etkinlik koordinatörü, etkinlik alanlarından sorumlu birim amiri yapacak. Başvurular dekor, ses, ışık gibi teknik hususlar açısından incelenerek, ilgili etkinliğin içeriğinin uygunluğu, başvuru yapılan etkinliğin daha önce sahnelenip sahnelenmediği, sahnelendiyse izleyici değerlendirmelerine ilişkin etkinliğin öncesi ve sonrası tüm istatistikî bilgilerin incelenip raporlanması, telif hakları, sahnelenecek mekanın uygunluğu, tarihi, dönemsel özelliği ve Türk yasaları açısından herhangi bir olumsuzluğun bulunup bulunmadığı gibi değerlendirmelere tabii tutulacak. İBB Kültürel Daire Başkanlığı, başvuruları raporlayacak ve değerlendirme için İBB onayına sunacak.  Başvurusu kabul edilen ve satın alınan etkinlik Kültürel Daire Başkanlığı’nın belirlediği salonlarda veya dijital platformlarda sahnelenecek.

 

Başvuruda sanatçı veya grup ismi, sanatçının veya grubun tanıtım metni, proje açıklaması, proje ismi, müzik türü, ekipte yer alan müzisyen sayısı, icra edilen eserlerin hedef kitlesi bilgilerini yazmak gerekiyor.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Snapchat Müziğe Yöneliyor

 

Performanslarda kullanılacak enstrümanlar da başvuru formunda sorulan sorular arasında bulunuyor. Daha önce yapılan eserler ve performans videolarının da başvuruya eklenmesi talep ediliyor.

 

Konser videosu, afiş, konser dosyası gibi istenilen görsel ve basılı materyaller tam olarak teslim edilmediği taktirde başvuru süreci başlatılmıyor.

 

Konser Talep Başvuru Formu için tıklayınız.