IPTV Rojadirecta Hukuk Mücadelerini Kaybediyor

İspanyol spor streaming sitesi Rojadirecta’yı yerel yayıncı Mediaset’in haklarını ihlal etmekten sorumlu buldu ve bildirildiğine göre streaming portalının 529.579 avro tazminat ödemesine karar verdi. Ancak mahkeme buna rağmen, Mediaset’in tüm taleplerini kabul etmedi.

 

İspanyol şirketi Puerto 80 Projects tarafından işletilen site, yıllar içinde sadık bir kullanıcı tabanı oluşturdu. Aynı zamanda, epeyce yasal savaşlar da verdi.

 

Rojadirecta, tekrarlanan itirazlara rağmen İspanya’da yasaklandı. İngiltere, Danimarka ve Uruguay dâhil olmak üzere diğer birçok ülkede internet servis sağlayıcılarına siteyi engellemeleri emredildi.

 

İspanya’da yasadışı ilan edildikten sonra Rojadirecta, yerel medya devi Mediaset (RTI) tarafından İtalya’da da mahkemeye çıkarıldı. İtalya’nın en büyük yayıncısı, streaming portalının çeşitli spor etkinliklerinin toplu ihlallerini kolaylaştırdığını ve hak sahiplerine önemli zararlar verdiğini savundu.

 

Mahkemeye, streaming etkinliği sitenin kendisinde gerçekleşmese bile Rojadirecta sitesi aracılığıyla gerçekleşen korsan etkinliklerinin tüm sorumluluğunu taşıdığına hükmetti.

 

Mediaset’in uğradığı zararı tazmin etmek için mahkemenin Rojadirecta’ya 529.579,50 avro tazminat ödemesine hükmettiği bildiriliyor.

 

Mediaset’in avukatı Alessandro La Rosa, davanın İtalya Serie A ve UEFA Şampiyonlar Ligi futbol maçlarının ihlali nedeniyle çözüldüğünü bildirdi. Roma Mahkemesi, AB içtihatlarına dayanarak üçüncü taraf portallarına bağlantıların sorumluluk talep etmek için yeterli olduğunu doğruladı.

 

Medeni hukuk davalarına ek olarak, Rojadirecta’nın operatörü daha önce yasadışı faaliyetler şüphesiyle tutuklanmıştı. Derinlemesine bir soruşturmanın ardından İspanyol makamları, Seoane’nin çok yıllı hapis cezası ve milyonlarca dolarlık tazminatla karşı karşıya kalacağını görebilecek bir cezai kovuşturma ilan etti.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Sonos Google’ı Takipte