İptal Haberleri Amerika’dan Başladı

Grammy Ödül Töreni’nin ertelenmesi öncesinde 2021’in son haftalarından itibaren müzik dünyası yeni iptal ve erteleme haberleri ile çalkalanmaya başlamıştı bile. Anlaşılan Omicron dünyadaki canlı etkinlikler üzerinde etkisini gösteriyor.

 

2021’in son haftası K-pop’un birincil grubu BTS’nin, Amerika’da gerçekleştirdiği bir dizi çok katılımlı konserler sonrasında kendi ülkelerine girişte yapılan Covid-19 testleri, bazı BTS sanatçıları için pozitif çıkmıştı. Bu, Omicron varyantının dikkate alınması gerektiğine dair ilk sinyallerden birisiydi.

 

Ancak bunun öncesinde Amerika’nın önde gelen rock gruplarından Phish tehlikeyi hissederek 23 Aralık’ta Madison Square Garden’daki yıllık dört gecelik Yılbaşı etkinliğini Nisan ayına ertelediğini duyurmuştu bile.

 

Bunun ötesinde 2021’in son haftasında New York’taki yıllık bir günlük festival Global Fest ertelenmiş, 16 Ocak 2022’de Webster Hall’da tekrar yapılacağı duyurulmuş, ancak, organizatörler, eyalette Omicron dalgalanması nedeniyle etkinliği iptal etmeye karar verdiklerini açıklamışlardı. Omicron nedeniyle Amerika’da bu etkinlik haricinde pek çok yılbaşı kutlaması ve etkinlik iptal edildi.

 

İptal edilen etkinlikler arasında ekipten önemli bir sanatçının pozitif çıkması nedeniyle, Hugh Jackman’ın 25-26 Aralık’ta gerçekleştirilmesi planlanan “Music Man” adlı gösterisi de yer alıyor.

 

Daha fazla geriye gitmeye gerek yok. 2022 için yeni iptal haberleri yavaş yavaş gelmeye başladı. Bunların başında “Dead and Company” adlı Meksika merkezli organizasyon firmasının Meksika Cancun’da düzenlediği “Playing in the Sand” festivali geliyor. Etkinliğin önemli ismi John Mayer, Covid-19 testinin pozitif çıkması nedeniyle zaten etkinliğin ilk hafta sonunda yer almamıştı.

 

Florida’da Pompano Beach’te 28-29 Ocak tarihlerinde yapılması planlanan “Jazz Fest Pompano Beach”in iptal edilme sebebi ise, yaklaşık 100 çalışanının hasta olması.

 

Sanatçı Rina Sawayama da 19 Mart’ta Paris’te başlayacak olan Avrupa turnesini iptal etti.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Live Nation, OCESA Hisselerinin % 51’ini Satın Aldı

 

Ancak bazı canlı eğlence programları New York’ta devam etti. Örneğin Brooklyn mega kulübü Avant Gardner, Rüfüs Du Sol ve Honey Dijon gibi ağır isimlerin yer aldığı 27 saatlik bir EDM gösterisinde binlerce kişiyi ağırladı. Bazı konser etkinlikleri de yeni önlemlerle sürdürüldü. Bunlar arasında Katy Perry de yerini aldı.

 

Öte yandan Porto Riko’da yaklaşık 60.000 kalabalığın bulunduğu Bad Bunny konseri sonrasında koronavirüs vakalarında % 4.600’lük bir artış olduğu iddiası oldukça ürkütücü. 10-11 Aralık’ta gerçekleştirilen konserlerde Covid-19 protokollerine genel olarak uyulduğu iddia ediliyor. Ancak Covid-19 verilerini kaydeden Harvard Üniversitesi istatistikçisi Rafael Irizarry, “Porto Riko’da 100.000 kişiye düşen günlük vaka sayısı sadece üç hafta içinde 3’ten 225’e fırladı ve hastaneye yatışlar artmaya başlıyor” dedi. Porto-Rico da yeni sıkı önlemlerin alındığı söyleniyor.

 

Özellikle 2021’in üçüncü ve dördüncü çeyreklerinde yeni toparlanmaya başlayan canlı sektörü 2022’de olumsuz gelişmelerin beklemediğini umalım.