Instagram’dan Yeni Tasarım

Instagram TikTok benzeri Reels’i Temmuz ayı içerisinde başta Amerika ve Brezilya olmak üzere çeşitli ülkelerde başlattığını duyurmuştu. Instagram’ın yeni tasarımında Reels ve Mağaza sekmeleri artık ana ekranda yer alacak.

 

Instagram tarafından yapılan açıklamaya göre Reels sekmesi, dünyanın her yerinden içerik oluşturucuların ve kullanıcıların kısa, eğlenceli videolarının keşfedilmesini kolaylaştıracak. Mağaza sekmesi ise markalar ve içerik oluşturucularla bağlantı kurmanın ve sevilen ürünleri keşfetmenin daha iyi bir yolunu sunacak. Reels sekmesi insanların yaratıcılıklarını dünyayla paylaşabilecekleri, çıkıp bir kitle bulma şansı bulabilecekleri  bir tür sahne olarak kullanıma sunuluyor.

 

Mağaza sekmesi ise kullanıcıların sevdiği içerik oluşturuculardan ilham alarak, Instagram’da alışveriş yapmalarını ve küçük işletmeleri desteklemelerini kolaylaştıracak şekilde tasarlandı. Seçilen kişiselleştirilmiş öneriler, editörlerin seçtikleri, alışverişe açık videolar, yeni ürün koleksiyonları ve daha fazlası Mağaza sekmesinde yer alacak.

 

Instagram açıklamasında, odak noktasında her zaman gençler ve içerik oluşturucuların bulunduğunu çünkü onların trend belirleyici olduklarını ifade ederek, salgın ve dünyanın büyük bir kısmının hareketsiz kaldığı koşullarda, Instagram’da kısa, eğlenceli videolarda bir patlama ve alışverişin yüksek oranlarda internete taşındığını gördüklerini belirtiyor.

 

Instagram tarafından bir süredir Instagram’ın ana ekranının önemli ölçüde güncellenmediği vurgulanarak “İnsanların kültürü oluşturma ve bundan zevk alma şekli değişti ve Instagram için en büyük risk çok hızlı değişmek değil, değişmemek ve dışarıda kalmak” denildi.

 

Fotoğraf: Luke van Zyl
İlginizi Çekebilecek Yazılar  Warner Music Group ve Spotify Lisans Sözleşmelerini Yeniledi