Instagram’da Gizli Reklamlara Dur Dendi

İngiltere Rekabet ve Piyasalar Kurumu CMA’nın yaptığı araştırma sonrasında aldığı karar nedeniyle Instagram, uygulamasında ve web sitesinde gizli reklamları önlemek için gerekli adımları atacak. Platform bu konuda dünya çapında önemli bir davranış değişikliğine gidecek ve kısıtlamaları her yerde uygulayacak.

 

İngiltere Devleti’nin resmi web sitesinden yapılan açıklamaya göre İngiltere’de Instagram’ı işleten Facebook Ireland Ltd, fotoğraf ve video paylaşım platformundaki gizli reklamlarla mücadele etmek için bir dizi değişiklik yapmayı taahhüt etti. Bu, insanların Instagram’da herhangi bir post paylaştıklarında etiketlemeden reklam yayınlamalarını zor hale getiriyor. Tüketiciyi koruma yasası kapsamında insanların yanıltılmaması için teşvikli gönderilerin açık bir şekilde etiketlenmesi gerekiyor.

 

Rekabet ve Piyasalar Kurumu (CMA), çok sayıda sosyal medya influencerının para alıp almadığını veya paylaştığı şeyi duyurmaya teşvik edilip edilmediğini açıkça belirtmeden işletmeler hakkında içerik yayınladıkları ve platformun yeterince bir şey yapmadığı yönündeki tereddütler nedeniyle Instagram’da gizli reklamları araştırıyordu.

 

Açıklamaya göre Instagram bundan böyle:

 

  • Kullanıcılardan bir ürün veya hizmeti tanıtmak için herhangi bir şekilde teşvik edildilerse bildirmelerini ve ayrıca bu gerçeği açıkça dile getirmelerini talep edecek.
  • “Ücretli ortaklık” aracını tüm kullanıcılara yayarak insanların bir gönderinin üstüne açıklayıcı bir etiketi kolayca koymasını sağlayacak.
  • Kullanıcıların gönderilerinin bir reklam olduğunu açıkça belirtmedikleri durumları tespit etmek için tasarlanmış teknoloji ve algoritmaları kullanacak ve saptananları tanıtılan işletmelere bildirecek,

 

Taahhütler kapsamında Instagram’ın, firmaları, ürünlerinin nasıl tanıtıldığını izlemelerine yardımcı olacak bir araç oluşturarak değişikliklere dahil etmesi de gerekiyor. Bunun sonucu olarak, işletmeler tüketiciyi koruma yasasına uymak için üzerlerine düşeni yapmak ve uygun olan her durumda, gerekiyorsa platformdan yayınları kaldırmasını istemek de dahil olmak üzere, önlem almak durumunda kalacaklar.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Kültür ve Sanat Tesislerinde Kontrollü Normalleşme Süreci Genelgesi Yayınlandı

 

Instagram, tüm taahhütlerine ilişkin ilerlemeyi düzenli olarak CMA’ya bildirecek.

 

16 Ekim’de yapılan duyurunun, Birleşik Krallık’taki tüm kullanıcılar için olduğu kadar ayrıca tüm dünyada, paylaşımlarını Birleşik Krallık’taki Instagram kullanıcılarına yönlendiren herkes için de geçerli olduğu belirtildi.

 

Öte yandan Birleşik Krallık kullanıcılarından gelen etiketlenmemiş markalı içerik gönderileri hakkında CMA’ya bildirimde bulunacak olan Instagram, Fortune’a yeni ürün ve politika değişikliklerinin tüm dünyada geçerli olacağını doğruladı.

 

Uzun süredir influencerlarla ilgili olarak süren bu sorun daha önce ABD Federal Ticaret Komisyonu’nda da gündeme geldi. Ürün ve hizmetlerin tanıtımında etkili olan influencerlar için ne zaman ne ödeme yapıldığı konusunda net bilgilere ulaşılamıyor.

 

Fortune haber kaynağına göre geçtiğimiz yıl CMA, Zoella ve Ellie Goulding gibi popüler Instagram influencerlarına, ürünleri tanıtma karşılığında aldıkları ödemeleri, hediyeleri ve kredileri düzgün bir şekilde açıklamaları için baskı yapmıştı.

 

Fotoğraf: alex bracken