Instagram ve Youtube’dan, Tiktok’a Benzer Özellikler

Instagram ve Youtube, son dönemin yaygın kullanılan, kısa videolar çekip bunlara ses, müzik,efekt ekleyerek yayınlanabilen platformu TikTok benzeri özelliklerini duyurdu.

 

Instagram’da Reels’in Kullanımı Genişliyor

 

Instagram’ın geçen sene Brezilya’da uygulamaya koyduğu Reels özelliği Tiktok’a benzerliği ile dikkat çekmişti. Reels, kısa videolar çekip bunların hızları gibi belli özellikleri ile oynama ve müzik, efekt ekleyerek paylaşmaya izin veren bir Instagram özelliği. Instagram, 15 saniyelik videolar çekerek bunların düzenlenebileceği ve kurgulanabileceği bu özelliğin kullanımını genişleterek, Fransa ve Almanya’da da uygulamaya koydu. Digital Music News’in haberine göre, Instagram bu özelliği test eder gibi Brezilya’da deneyip bazı düzenlemeler yaptı. Instagram’ın bunu Instagram hikayeleri gibi düşünüp sonradan kullanıcıların talebi doğrultusunda kalıcı olarak kullanıcı profillerinde paylaşmaya izin verdiği de haberdeki bilgiler arasında yer alıyor.

 

Facebook şirketi daha önce de rakip şirketlerinin kullandıkları benzer özelliklere uygulamalarında yer vermişti. Anlık görüntü ve video paylaşımı için kullanılan sosyal medya platformlarından Snapchat ile Instagram hikayeleri de birbirine benzerlik gösteriyor.

 

Facebook şirketi 2018’de dünyanın belli bölgelerinde kullanımı olan TikTok gibi müzik ve videonun kurgulanıp yayınlanabildiği “Lasso” isimli bir uygulamayı da çıkardı. Bu uygulama beklenen ilgiyi görmedi. Instagram’ın da sahibi olan Facebook, benzer özellikleri Instagram içerisine aktararak aktif kullanıcının kullanabileceği şekilde yenilikler yaptı. Öte yandan Musically’de yer alan habere göre Facebook Lasso’yu kapatacak ve kullanıcılarına Lasso uygulamasını sonlandırmadan önce almak istedikleri videoları almaları önerisinde bulunuyor.

 

Youtube’dan da Kısa Videolu Çalışmalar

 

Youtube, Haziran ayında kısa video kurgu araçlarının test özellikleri hakkında bilgi verdi.

 

YouTube’un ürün ekibi, bazı YouTube kullanıcılarının kısa videolarla deneyimleyebileceği yeni bir test aracı sundu. Verilen bilgilere göre bu özellik, TikTok’un 15 saniyelik videolarına oldukça benziyor.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Deezer ve uduX’un Telekom Anlaşmaları

 

YouTube, test sayfasında İçerik oluşturucuların birden fazla klibi doğrudan YouTube mobil uygulamasına kolayca kaydetmeleri ve tek bir video olarak yüklemeleri için yeni bir yol denediklerini duyurdu. Hizmet ilk etapta sınırlı sayıda içerik oluşturucuları tarafından kullanılabilecek. Bu denemeyi kullanabilecekler arasında yer alanlar mobil video yükleme ekranı akışında video oluşturmaya ilişkin bir seçenek görebilecekler. Maksimum 15 saniye uzunluğunda duraklatıp devam eden video kaydedip yayınlama imkanı veren bu test özelliğinin yanında daha uzun videoların da telefon galerisinden yüklenmesine izin veriliyor.

 

Aslında Youtube’un bu yeni özellikleri, TikTok’a benziyor gibi gözükse de Twitter’ın kapanan uygulaması Vine bunu daha da önce yapmıştı.

 

Hem sosyal medyanın değişim ve gelişimi hem de müziğin bu platformlarda yaygınlaşması günden güne artıyor.

 

Fotoğraf: Frederick Medina