Instagram ve Facebook’tan Yeni Tanıtımlar

Instagram ve Facebook’un internet sitesinde 27 Mayıs tarihinde yeni duyurular vardı. Facebook yeni uygulaması “Collab”i, Instagram’da içerik üreticilerin gelir elde edebilmesi için getirdiği yeni özellikleri tanıttı.

 

Instagram’dan Yeni Gelir Kaynakları

 

Instagram resmi sitesinden içerik üreticilerin gelir elde etmesi için yeni çalışmalar yaptığını duyurdu. Canlı yayınları ve IGTV’de içerik üreticiler için gelir elde edebilecekleri güncellemeler geleceğini bildirdi.

 

Covid-19 döneminde Instagram üzerinden birçok canlı yayına erişim sağlandı. Instagram’ın açıklamasına göre Şubat’tan Mart’a kadar canlı yayın görüntülenmelerinde % 70 artış var.

 

Canlı Yayında Badge’ler Kullanılacak

 

Instagram canlı yayın yapanlar için badge özelliğini tanıttı. Badgeler, izleyici tarafından canlı yayınlarında satın alıp kullanılabilecek rozet benzeri, satın alan izleyiciyi ayırt edici ikonlar olacak. Yayını izleyen izleyici, badge alıp bunun isminin yanında gözükmesini sağlayabilecek. Alınan badgeler sayesinde içerik üreticisi, canlı yayın esnasında gelir elde edilebilecek. Canlı video boyunca badge satın alan izleyicinin adının yanında badgeler görünecek. Yayında, badge almış kullanıcıların yorumları öne çıkacak. Badge alanlar için farklı özellikler de olabilecek.

 

Badge özelliği haziran ayında küçük bir içerik üreticisi ve işletmeyle teste başlayacak. Sonrasında ABD, Brezilya, İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya, Türkiye, İspanya ve Meksika’ya yayılacak.

 

Instagram’a yeni gelecek bu uygulama sosyal medya mecraları için yeni değil. Youtube, Twitch gibi uygulamalarda benzer özellikler uzun zamandır bulunmakta. Ancak kullanımı çok yaygın olan Instagram’da da bu özelliklerin ilk kez gelecek olması içerik üreticiler için oldukça güzel bir haber.

 

IGTV Reklamları

 

Instagram, aynı duyuruda IGTV’de reklamların yer alacağını da açıkladı. Bu uygulamayla reklam verenlerden elde edilen kazancı içerik oluşturucularla paylaşarak onları da destekleyecek.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Spotify’ın Noteable Websitesi

IGTV’deki reklamları kullanıcılar, gördükleri kısa videolardan sonra devamını izlemek için IGTV videosuna tıkladığında görecekler. Reklam videoları 15 saniye uzunluğuna kadar olabilecek. Reklam verenler ve içerik üreticiler bakımından iyi bir sonucun elde edilmesi için reklam atlama gibi çeşitli özellikler yıl boyunca test edilecek.

 

Bu özellik ilk olarak ABD’deki küçük bir içerik üreticisi ve reklam veren tarafından test edilecek, sonrasında kullanımı farklı bölgelere yayılacak.

 

Facebook’un yeni uygulaması “Collab” ile uzaktayken de birlikte müzik yapılabilecek

 

Facebook da 27 Mayıs’ta yaptığı duyuru ile yeni uygulaması “Collab”i tanıttı. Bu uygulama uzaktan da aynı video üzerinden müzik yapmayı mümkün kılıyor. Uygulama farklı 3 hesabın aynı anda müzik yapmasına izin verebiliyor. Burada yaratılan içerikler Facebook, Instagram gibi sosyal medya mecralarında da paylaşılabilecek. Şu an Beta aşamasında olan uygulama dünyaya henüz açılmadı. Davetiye ile belirli bir bölge için uygulamaya erişim mümkün. Uygulamanın beta sürümünü ilk olarak Amerika ve Kanada’daki kullanıcılar deneyebilecek. Facebook uygulamanın tüm dünyada ne zaman kullanıma açılacağı hakkında tarih vermedi.

 

Fotoğraf: Merakist