Instagram ve Facebook Hikayeleri Artık Müzikli

Instagram ve Facebook’un  paylaşımlara müzik ekleme uygulaması 15 Nisan 2020 tarihi itibariyle Türkiye’de de aktif olarak kullanılmaya başlandı.

 

Uzun zamandır yurtdışında kullanımı olan hikayelere müzik ekleme özelliği, karantina günlerinde Türkiye’ye de geldi. Özellikle bu günlerde, yoğunlaşan sosyal medya kullanımlarında yenilik arayan kullanıcılar için bu özellik neredeyse ilk günden her paylaşımda kendisini gösteriyor. Instagram, yurtdışında sunduğu her şarkıyı olmasa da, milyonlarca şarkıyı kullanıcıların gönderisine eklenmesine imkan sağlıyor.

 

Bu sayede kullanıcılar hikayelerine müzik ekleyebilecek, birbirleriyle müzikli gönderilerle etkileşim kurabilecekler.Bununla birlikte, şarkı sözlerinin de eklendiği şarkılar için ekranda sözlerin de gözükmesi aktif olabiliyor.

 

Facebook

Instagram

 

 

 

 

 

 

 

 

Kategorilere Göre Kullanım

 

Facebook’ta kullanıcılar popüler içerikleri görüp hikayelerine ekleyebileceği gibi oluşturulan kategorilerden de seçimler yapabilecek. Bunların dışında da Facebook, ” Aşk, Mutlu, Film Müziği, Aile, En Yakın Arkadaşlar, Nostaljik, Parti, Doğa, Randevu Akşamı, Egzersiz, Meditasyon, Doğum Günü, Sabah, Seyahat, Pop, Reggaeton, Hip Hop, Elektronik, Latin, K-Pop, Country, Rock, R&B ve Soul, Reggae, Caz, Halk Müziği, Duygusal, Sevinçli, Hayalperest, Huzurlu, Agresif, Groovy, Büyüleyici” şeklinde sıralanmış kategorilerinden müzik seçme imkanı tanıyor.

 

Instagram’da da kullanıcılara “Senin İçin” sekmesi altında şarkılar öneriliyor. Bunun dışında repertuar “Göz At”  seçeneği altında öncelikle kişiye özel  “Aşk, Mutlu, Pop, Reggaeton, Duygusal” gibi bazı kategoriler öne çıkarılacak  şekilde ayrılıyor. Ayrıca  “Türler, Modlar, Temalar” başlıkları altında da seçenekler  bulunuyor. Türler başlığı altnda: “Pop, Reggaeton, Hip Hop, Elektronik, Latin, K-Pop, Country, Rock, R&B ve Soul, Reggae, Caz, Halk Müziği” kategorileri altına yerleştirilmiş müzikler yer alıyor.  Modlar başlığı kullanıcıların ruh haline göre seçenekleri gruplandırıyor. “Duygusal, Sevinçli, Hayalperest, Huzurlu, Agresif, Groovy, Büyüleyici” seçenekleri Modlar başlığı altında bulunuyor. Temalar başlığı altında da “Aşk, Mutlu, Film Müziği, Aile, En Yakın Arkadaşlar, Nostaljik, Parti, Doğa, Randevu Akşam, Egzersiz, Meditasyon, Doğum Günü, Sabah, Seyahat” şeklinde sıralanmış temalar altında müzikler bulunuyor.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  140 Yaşındaki Yeni Keşif: 3D Ses

 

Türkiye’de sosyal medya kullanıcıları bu durumdan oldukça memnun. Türkçe ve yabancı müzikler ilk günden kullanıcıların büyük ilgisiyle kullanılmaya başlandı.

 

 

 

Ana fotoğraf Luke van Zyl‘a aittir.